Dříve než se pustíme do prořezu malinového houští, měli bychom si dobře uvědomit, jaký druh vlastně pěstujeme. Může jít buď o maliník, který plodí na každém výhonu jen jednou a ten následně odumírá - také se jim říká letní maliny, nebo jde o takové, které budou přinášet úrodu po mnoho let, tedy maliny podzimní. Podle toho se k nim také musíme chovat. Podívejme se nejprve na ty jednoleté. Poznáme je snadno podle toho, kdy na nich dozrávají sladké červené plody.

Jak pečovat o maliny prozradí i následující video:

Zdroj: Youtube

Kdy prostříhat maliny?

Srpen je vhodným obdobím pro řez malin letních, které mají v této době již po své hlavní sezóně, a pokud se ještě sem tam nějaká malina objeví, můžeme ji směle utrhnout při práci. Pokud bychom to ale nestihli právě nyní, můžeme práci odložit na pozdní podzim, kdy už budou rostliny v klidové fázi, ale nic nebrání ani prořezu mezi únorem a březnem.

Není to složité

Rozhodnete-li se k prořezu letních malin právě nyní, není nic jednoduššího. Jak víme, každý jejich výhon plodí pouze jednou, vybereme tedy ty, které již svoji úrodu odevzdaly a úkol splnily. Právě ty ostrými zahradnickými nůžkami nebo nožem odstraníme.

Je ale potřeba dát si pozor, abychom se při práci příliš nepoškrábali. Maliny se umí účinně bránit, tak bychom měli právě na toto myslet a vybavit se nejen patřičnými nástroji, ale také ochrannými pomůckami. Alespoň pevné rukavice jsou prakticky povinností.

Zdraví rostlin je důležité

Kromě výhonů, které už v příštím roce s jistotou nebudu plodit, zbavíme rostliny také šlahounů jednoznačně nemocných a poškozených. Tím se zbavíme obav o zdraví celého maliníku, který se nebude muset zatěžovat výživou hůře životaschopné části. Uvidíte, že se v příštím roce taková poctivost vyplatí.

Ke hnojení stačí popel

Stejně jako bychom měli dbát na zdraví každé rostliny, je třeba nabídnout jim také dostatek místa a slunečních paprsků. Toho docílíme jedině tím, že ponecháme takové výhony, které jsou kvalitní a ve vzdálenosti kolem dvaceti centimetrů od sebe.

Pokud jim ještě poskytneme oporu, k níž maliník přivážeme, nebude příští rok co řešit, zvláště po důkladném pohnojení, které také patří k podzimní péči. Může jít buď o speciální koupená hnojiva, ale stejně dobře, nebo dokonce ještě lépe poslouží dřevěný popel, který rozmícháme v konvi s vodou a maliny jím zalijeme. K užitku jim bude také hnůj nebo kompost. Pak už nezbude nic jiného než se těšit na bohatou a vynikající úrodu příští rok.

Zdroje: gardeningknowhow, hobbio, rhs