Na podzim je třeba prořezat jednouplodící maliníky.
Zdroj: MVolodymyr / Shutterstock

Co udělat s maliníky ještě v říjnu, aby příští rok plodily jako o život?

Jednouplodící i remontantní maliníky už odplodily. Víte, které maliníky máte a kdy a jak se o ně postarat? Mají se maliny řezat na podzim, nebo až v předjaří? Dělá to snad soused špatně? I mezi maliníky jsou rozdíly.

Maliníky potřebují péči, aby rodily

Maliny jsou oblíbeným ovocem, které si čeští zahrádkáři pěstují rádi sami a není divu. Aby však maliníky dobře plodily, je nutné správně je ostříhat. U některých druhů je to právě podzim, kdy je nutné zasáhnout. Ideální doba je po sklizni i opadu listů. Dejte si ale pozor na to, který druh máte. Maliníky nejsou všechny stejné. 

Nejlépe chutnají čerstvě utržené maliny. Kvalitní úroda následujícího roku do značné míry záleží na prožezání výhonů.  Zdroj: Profimedia.cz

Které maliníky řezat na podzim?

Maliníky jsou dvojího druhu. Jednouplodícím druhům po sklizni pruty odumírají, ale zároveň jim dorostou nové, které je třeba zanechat. Remontantní druhy plodí až do podzimu, klidně do prvních mrazíků. Výhony remontantních druhů plodí znovu po přezimování, ale poté také odumřou. U remontantních druhů se řez nechává až na předjaří.

Podzimní péče o jednouplodící maliníky

Pokud máte jednouplodící maliníky, pak je na podzim poslední možnost je prořezat, respektive prostříhat. Ačkoliv má řez svá pravidla, někteří zahrádkáři na ně nedbají a maliníky u země posečou. Tento způsob péče se však nepovažuje za ideální.

prořezávka maliníku Podzimní řez maliníku se provádí na jednouplodících odrůdách.  Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Jakých pravidel se držet při podzimním řezu maliníků?

Jednouplodící maliníky budou plodit na nových prutech příští rok. Proto vystříhejte všechny dvouleté výhony. Dobře je poznáte podle barvy a kůry prutu. Výhony se stříhají co nejvíce u země. Z nových výhonů odstraňte jen ty poškozené. Případně ty, které porost nevhodně zahušťují. Můžete se řídit tím, že na jeden metr čtvereční je vhodné ponechat šest až osm výhonů. Zbytek porostu můžete sestřihnout, maximální výška výhonů by se měla pohybovat okolo sto osmdesáti centimetrů. Pokud jsou letorosty bez opory a hrozí jejich polámání, před zimou je vyvažte. K tomu může postloužit plot nebo dva kůly, mezi něž natáhnete provázek. Víc ale není třeba, další speciální péči pro své přezimování maliníky nepotřebují.  

Zdroje:https://www.nasezahrada.comhttps://dvojka.rozhlas.cz

Akční letáky