Kupodivu na to nevypadají, ale maliny jsou jedno z nejstarších druhů ovoce vůbec. Podle archeologických nálezů byly vítanou potravou už pro naše předky v neolitu. Lidé se je naučili pěstovat sami až v 16. století a jejich kolébkou byla jižní Evropa.

Říká se, že nejlépe to s pěstováním malin uměli mniši. Ti je všelijak šlechtili, takže sklízeli nejen červené, ale i žluté plody. Postupně se „malinová horečka“ rozšířila i do dalších oblastí naší polokoule. Dnes se maliny nejvíce pěstují v Evropě, Asii a v severní Americe. Mimochodem, největším pěstitelem malin jsou podle statistik Rusko, Polsko a Srbsko.

Maliny si můžete vypěstovat poměrně snadno. Na videu je postup, jak na to:

Zdroj: Youtube

Maliny porostou i v květináči

I v Čechách jsou maliny velmi oblíbené. Původně byly považované za lesní ovoce, ale když lidé zjistili, že se dají docela dobře pěstovat na zahradách, staly se z maliníků oblíbené ovocné keře. Dnes ale zahradníci přicházejí s další vychytávkou – maliník můžete pěstovat nejen na velké ploše, ale i v květináči, který umístíte na balkon nebo terasu. Chcete to také vyzkoušet? Co k tomu potřebujete?

Sázení dvěma způsoby

Odborníci na pěstování maliníku doporučují 5 litrové nádoby. Nejenže prostorově stačí, ale dají se bez problém přenášet. Stačí, když na spodek nádoby dáte lopatu hnoje (zhruba vrstva 2-3 centimetrů) či kompostu a pak použít na zasypání univerzální zahradnický substrát. Nejlepší je zasadit do nádoby maliníkový odkopek – tedy sazenici i s kusem hlíny a neporušenými kořeny.

Rostlinka má svou dávku živin a ani nepozná, že jste jí změnili domov. Horší je to u maliníků, které jsou už vytaženy z půdy a mají odhalené kořeny. Abyste jim zvýšili šance na přežití, je potřeba kořeny zkrátit a pak hluboko vsadit do květináče se stejným složením půdy.

Maliny v květináčích chtějí polostín

Běžně se stává, že několik centimetrů od kořenů vyroste nová rostlina. Proto se může stát, že v jedné nádobě pak budete mít klidně pět až šest rostlin. Nádoby s malinami umístěte do polostínu. Jednak se ve velkých vedrech nespálí a jednak budou mít dostatek slunce i pro své plody. Pokud ale bude v létě parno, počítejte s tím, že maliník je žíznivec a potřebuje ke svému růstu obrovské množství vody.

Nejlepší odrůda malin do květináče

Malin je více druhů, nicméně pro pěstování v nádobách se hodí odrůda Ruby Beauty. Jednak má nízký vzrůst (takže nepotřebuje zvláštní oporu), je bez trnů a plodí jako divá. Jediné, s čím byste měli počítat, je síť proti ptákům, aby vám z té malinové nadílky také něco zbylo. Maliník plodí od 1 – 2 let věku (dle odrůdy) a vydrží plodit 8 – 10 dlouhých let. Tak si ho užijte!

Související články

Zdroje: www.westwing.cz, www.youtube.com