Maliníky jsou nenáročné rostliny. Potřebují písčitohlinitou či hlinitou zeminu s mírně kyselou reakcí a slunce. Existují dva druhy odrůd. Letní a stáleplodící, tzv. remontantní. Letní maliníky plodí jen v létě, na přelomu června a července. Ovoce roste na výhonech vyrostlých v loňském roce. Po odplození uhynou. Remontantní odrůdy mohou plodit jak brzy v létě, tak ještě jednou, na přelomu srpna a září. Ovoce roste na konci nových letorostů.

Letní odrůdy maliníku

Vyznačují se tím, že v jednom období nabídnou bohatou snůšku plodů. I když výhony jednouplodících keřů po sklizni odumírají, už během vegetace vyrůstají nové. Mají jen jeden typ šlahounů, tzv. floricane. Ty jsou dlouhé, silné a s bočními výhonky. Na jejich koncích uvidíte seschlé zbytky květenství a ovoce. Šlahouny jsou zpravidla šedé až béžové barvy.

Stáleplodící maliník

Větve remontantního keře postupně přirůstají a plodí. Někdy i během celého léta. Mají tři typy šlahounů. Primocane, tedy ty, které plodí až za dva roky. Floricane plodící každý rok a výmladky, které plody nenesou. Primocane je silný a dlouhý šlahoun bez bočních větví. Výmladek je malý, štíhlý šlahoun, o polovinu méně dlouhý než dospělý výhon. Primocane mají obvykle tmavě hnědou barvu a na řezu jsou zelené. Někteří pěstitelé stáleplodící maliníky na zimu seříznou až u země a nic víc neřeší. Tento způsob je však radikální a hrozí, že keř přes zimu umrzne.

Související články

Jak prořezat letní odrůdy malin

U letních odrůd odstraňte všechny odpolozené větve. Ty mají tmavou barvu kůry. Ponechte pouze nové letorosty. Vrcholky keře nikdy nezkracujte, snížili byste tím výnos plodů.

Jak stříhat remontantní odrůdy malin

Keř zbavte všech výmladků hned u země. Odstřihnete také floricane šlahouny, které jsou již odplozené. Seřízněte i mrtvé, poškozené, slabé nebo uschlé větve. Ty by rostlinu zbytečně vysilovaly. Přes zimu by se měly ponechat pouze nejsilnější výhony. Hustota by neměla přesáhnout cca 20 šlahounů na metr čtvereční.

Zdroje: www.wikihow.cz, www.dvojka.rozhlas.cz, www.dumazahrada.cz