Dipladénie (Mandevilla) můžeme pěstovat i v závěsném koši.
Zdroj: Simone Hogan / Shutterstock.com

Mandevila patří k oblíbeným balkonovým krasavicím. Jak o ni pečovat v zimě?

Tropická mandevila se těší stále větší oblibě majitelů balkonů či teras. Není nutné kupovat každoročně novou rostlinu. Pokud zajistíme vhodné podmínky k přezimování, můžeme se z ní těšit i v příštích letech.

Mandevila je v některých evropských zemích nazývána královna balkónů. Její krása a velikost si takové označení jistě zaslouží. Na rozdíl od své jižní domoviny u nás nemůže růst venku celoročně, pěstuje se proto jako přenosná rostlina.

Přezimování

Pokud se rozhodnete uchovat mandevilu i pro příští sezonu, musíte ji uložit k přezimování ještě před příchodem prvních mrazů.

Kupovat každoročně novou rostlinu a nebo zkusit mandevilu přezimovat? Kupovat každoročně novou rostlinu a nebo zkusit mandevilu přezimovat? Zdroj: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

  • Před vlastním přezimováním by měl být kořenový bal vyschlý.
  • Pak výhony seřízněte téměř těsně u země.
  • Rostlina přezimuje ve tmě při teplotě 4–8 °C, zálivka by měla být jen velmi sporadická.

V březnu rostlinu přesaďte, a když začne obrážet, umístěte ji na teplejší a světlejší místo. Ven ji přeneste až v době, kdy už opravdu nehrozí nebezpečí mrazů.

Mandevila jako pokojová rostlina

Zvlášť velkou pozornost poutají červeně kvetoucí kultivary mandevilly. Zvlášť velkou pozornost poutají červeně kvetoucí kultivary mandevilly. Zdroj: Manfred Ruckszio / Shutterstock.com Mandevilu můžete zkusit pěstovat také jako pokojovou rostlinu. Vyžaduje slunné místo u okna a vlhčí vzduch. K vytvoření lepších podmínek pomůže zvlhčování vzduchu ručním postřikovačem a odpařovače. 

Přes zimu by se teplota v místnosti měla pohybovat kolem 15 °C, v létě se rostlině nejlépe zavděčíte několikaměsíčním venkovním pobytem. Pokud tuto možnost nemáte, dopřejte jí alespoň co nejvíce světla a čerstvého vzduchu.

Snadné množení z řízků

Zkuste si sami namnožit mandevilu z vyzrálých vrcholových či stonkových řízků. Při hlubokém jarním řezu určitě získáte dostatek materiálu na pokus, který není vůbec složitý.

  • Po řezu zkraťte řízek asi na osm centimetrů a ve vlažné vodě nechte vyplavit prýštící latex.
  • Řeznou ránu k zakořenění pak smočte ve stimulátoru a řízky zapíchejte do čistého perlitu (agroperlitu) nebo do směsi z jednoho dílu rašeliny a jednoho dílu písku.
  • Ujmutí řízků prospěje spodní teplo a vyšší vzdušná vlhkost, proto je dobré zapíchané řízky přikrýt sklem nebo fólií (občas je vyvětrejte).
  • Udržujte přiměřenou vlhkost substrátu.

Ochrana před škůdci a chorobami

V příliš suchém prostředí rostlina někdy trpí sesycháním a pokroucením listů. Proto se jí většinou v běžném, suchém bytě příliš nedaří. Ideálním prostředím pro ni je skleník. Ze škůdců je nutné jmenovat molice, červce, svilušku a puklice.

Akční letáky