Mandevila je teplomilná rostlina, kterou je nutné přezimovat uvnitř.
Zdroj: JeedZy / Shutterstock

Mandevilla a její pěstování v zimě: Je nutné hlídat teplotu i zálivku

Mandelvila (mandevilla) byla před časem ještě novinkou v českých zahradnictvích, nyní se ale u nás objevuje čím dál častěji. My máme doma dvě a zatím se nám úspěšně daří je přezimovat. Mandevily jsou krásné, tropické rostliny, a proto hodně zimomřivé. Víte, co udělat s madelvilou, aby dobře přezimovala a na jaře opět bohatě obrazila a v létě krásně kvetla?

Krásné mandevily pěstujte na zahradě nebo jako pokojovky

Mandelvily máme dvě a hoví si v květináčích blízko vchodu do našeho domu. Jsou to rostliny popínavé, a proto se nám krásně pnou po spuštěném řetízku. Zdobí obdivuhodně lesklými a pevnými listy i výraznými květy ve tvaru zvonku, které jsou poměrně velké. Kdybyste řekli, že je ta rostlina natolik dokonalá, že musí být plastová, na první pohled by s vámi kdekdo souhlasil. Pnoucí se liána stonku se krásně kroutí směrem nahoru a rostlina tak získává kuželovitý tvar hýřící zelení a záplavou květů.

Mandevila, starším názvem Dipladenia. Mandevila, starším názvem Dipladenia. Zdroj: Maleo / Shutterstock

Mandevila nebo Dipladenia?

Český název Mandevila se píše jen s jedním „L“ a rostlina je někdy označována starším názvem Dipladenia. Můžete si všimnout, že na základě genového zkoumání byla velká spousta rostlin rozřazena do jiných skupin nebo naopak sloučena do jedné. Z tohoto důvodu byly do rodu Mandevilla přiřazeny i rody Dipladenia, Macrosiphonia, Quiotania, Telosiphonia, Exothostemon a mnohé další. Rod Mandevilla obsahuje okolo 120 druhů, které pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Proto se u nás pěstují většinou jako pokojovky, které se letní na zahradě v květináči, aby byly jednoduše přemístitelné k přezimování uvnitř domu. Pokud jí nabídnete oporu, poroste směrem vzhůru. Bez ní může být i převislá.

Teplomilné mandevile svědčí letnění

Mandevila je tropická popínavá liána či keř s jednoduchými pevnými listy. Nálevkovité květy bývají barvy červené, růžové, žluté či bílé, někdy i purpurové nebo oranžové. Tak jako mnohé exotické rostliny i poraněná mandevila vylučuje jedovatý latex. Snáší dobře polostín a vysoké teploty. A i když zvládne krátké sucho, nejraději má pravidelnou zálivku a výborně se jí bude dařit v samozavlažovacím květináči. Aby se pnula, potřebuje oporu, zpočátku je vhodné přichytit ji provázkem nebo drátkem, dál už poroste vzhůru sama.

Mandevila bez opory bude převislá. Mandevila bez opory bude převislá. Zdroj: Wut_Moppie / Shutterstock

Mandevilu přezimujte na světlém místě

Protože jde o teplomilnou trvalku, teploty pod deset stupňů Celsia jí nesvědčí. Můžete ji přezimovat na světlém místě. Přemístěte ji do zimní zahrady, skleníku nebo chodby. Můžete ji na zimu sestřihnout a omezte také její zálivku. Protože má mandevila ráda vzdušnou vlhkost, určitě ji potěšíte občasným rosením. Během období zimního klidu stačí zalévat jen velmi mírně, aby nepřeschla. I když opadají listy, neznamená to, že hyne. Na jaře zase obrazí a přihnojovaná fosforečným hnojivem vám napřesrok zase hojně pokvete.

Zdroje: https://abecedazahrady.dama.cz, https://www.zahrada.sk,https://cs.wikipedia.org

Akční letáky