Za střapatými listy zelené máty se skrývá jedna romantická pověst. Vypráví o řecké nymfě Minté, do které se zamiloval řecký bůh bohatství Pluto. Jejich láska ale netrvala dlouho. O Plutových záletech se dozvěděla jeho žárlivá žena a zoufalému milovníkovi nezbylo nic jiného, než proměnit svou lásku ve voňavou bylinku – mátu. Proto mějte příběh na paměti pokaždé, když si půjdete utrhnout pár mátových lístků do koktejlu. Máta voní příběhem, sluncem, ale i božskou láskou…

Na videu se dozvíte, jak pěstovat mátu:

Zdroj: Youtube

Máta – bylinka milenců

Naši předkové si máty hluboce vážili. Jelikož jde o jednu ze svatojánských bylin, přisuzovali jí zvláštní magické schopnosti. Používala se při svěcení magických předmětů nebo coby vykuřovadlo míst, kde byla „těžká energie“. Máta byla symbolem pohostinství, blahobytu a bohatství. Používala se jako přírodní lék při nervové vyčerpanosti a žaludečních obtížích. Mátu žvýkali i ti, kteří si potřebovali dodat odvahy a chtěli odbourat (vnitřní) strach. I milencům voňavá máta slibovala bezesné noci plné vášně, proto byla častou bylinkou novomanželských ložnic.

Lék na spoustu obtíží

Dnes se máta používá zejména ve formě čaje, který tlumí trávicí obtíže, nadýmání a nechutenství. Chválu na ni pějí i všichni, kdo trpívají na migrény, úzkostné a panické stavy, které bylinka dokáže (alespoň trochu) zmírnit. Máta pomáhá i zoufalcům, které trápí bolest zubů nebo příliš vysoký tlak. Používá se i zevně při ekzémech či kopřivce, které zázračně zmírní. Důvodů, proč pěstovat mátu je spousta. Tak proč toho nevyužít?

Jediné, co byste o mátě měli vědět, je, že je trochu rozpínavá. Proto jí zavčas vymezte prostor a neustupujte ani o píď, jinak hrozí, že z vaší zahrádky se rázem stane jedna velká mátová loučka! Někteří pěstitelé dokonce doporučují přesazovat bylinku každé dva roky, aby si udržela svou svěžest a nezahnívaly jí kořeny.

Mátu vysaďte poblíž růží

Máta má silnou a příjemnou vůni, která může odstrašovat některé škůdce, jako jsou mšice a roztoči, které mohou napadat růže. Pěstování máty poblíž růží může fungovat jako přirozená forma ochrany proti těmto škůdcům. Jak už jsme zmínili, máta má výrazné léčivé vlastnosti. Neplatí to ale jen pro lidský organismus. Obsahuje éterické oleje, které mají antiseptické a insekticidní účinky a přítomnost máty poblíž růží může pomoci v boji proti plísním a dalším chorobám, které by je mohly ohrozit.

Máta má ráda vlhkou půdu, která je pro růže také příznivá. Pěstování máty poblíž růží může pomoci udržet půdu vlhkou a zlepšit její retenci vody. To může být pro růže výhodné, protože dostatečná vlhkost je důležitá pro růst a kvetení růží. Máta má navíc krásné listy a květy, které mohou přidat estetický prvek do zahrady. Kombinace zelené máty a barevných růží může vytvořit atraktivní a kontrastní vzhled.

Udělejte z ní vábničku pro včely

Přestože na to máta nevypadá, je to poměrně vděčný magnet pro včely. Pokud máte nové včelí úly, osázejte jejich okolí mátovými záhonky. Vůně bylinek včely přiláká.

Jak mátu zpracovat:

  • Listy bylinky otrhejte před rozkvětem. Můžete je použít na ozdobu dezertů nebo příloh (zejména rýže a brambor). Pokud chcete, můžete si mátu usušit nebo zamrazit do zásoby. Vyplatí se vylouhovat lístky v oleji či octě.
  • Čerstvé větvičky máty můžete použít do květinových vazeb.
  • Čerstvé listy máty se dávají do spíže. Jejich vůně prý dokonce zahání i myši.

Související články

Zdroje: www.herbavis.cz, www.youtube.com