Mavuň červená (Centranthus ruber) kvete i bíle.
Zdroj: Philip Bird LRPS CPAGB / Shutterstock.com

Mavuň červená – tajemná rostlina, které nevadí ani horké léto

Horká léta nás nutí hledat rostliny, které nadělají spoustu parády, ale ke svému kvetení potřebují minimum vody. K takovým druhům patří mavuň červená. Vysadit ji můžete jak samostatně, tak i do štěrkových záhonů.

Možná i na vaší zahradě roste tahle zvláštní květina. Lidé ji často pěstují aniž by tušili, jak se jmenuje. Mavuň červená patří do čeledi kozlíkovité a je tak vlastně příbuzná s proslulým kozlíkem lékařským (Valeriana officinalis), z jehož kořene se vyrábí bylinná tinktura známá jako Valeriánské kapky.

Mavuň červená kvete také růžově nebo bíle. Mavuň červená kvete také růžově nebo bíle. Zdroj: Shutterstock.com / PJ photography

Mimořádně odolná kráska

Mavuň červená (Centranthus ruber) je nenáročná květina, které se zvlášť dobře daří na slunných místech. A to i na takových, které v létě dokáže slunce doslova rozpálit. V portugalském Portu hojně roste nejen na skalách a hradbách na okraji města, ale všude tam, kam její drobná ochmýřená semínka zavál vítr. Tedy třeba i na střechách starých domů.

Mavuň červená roste například na svazích sopky Etny. Mavuň červená roste například na svazích sopky Etny. Zdroj: barmalini / Shutterstock.com

V květu mavuň dorůstá obvykle výšky 60-80 cm, ale vyjímkou nejsou ani více než metr vysoké porosty. Kvetoucí ji můžeme spatřit již od března na skalách, skalních štěrbinách, starých zdech, podél cest i na rumištích ve Středozemí. Odtud se později rozšířila i do dalších oblastí. U nás se pěstuje jako okrasná zahradní rostlina a kvete o něco později, obvykle od května či června. Co se délky kvetení týče, je velmi vděčná – s minimem péče vydrží kvést až do zámrazu. Zvlášť, pokud po odkvětu květní stvoly odstřihneme, dočkáme se další vlny bohatého kvetení.

Magnet pro motýly, dlouhozobky zvláště

Bohatě kvetoucí mavuně poskytují potravu motýlům, především těm z čeledi lišajovitých. Právě oni mohou květy svými dlouhými sosáky výborně opylovat. Nejčastěji se na mavuních objevují bělásci a babočky.

Mavuň zvlášť milují lišajovití motýli s dlouhým sosákem. Mavuň zvlášť milují lišajovití motýli s dlouhým sosákem. Zdroj: tony mills / Shutterstock.com

Z lišajovitých motýlů pak dlouhozobka svízelová nebo dlouhozobka zimolezová, které svým malým, zavalitým tělem a třepotavým letem připomínají drahokamy ptačí říše – kolibříky.

Kde sehnat mavuň?

Získat mavuň není úplně snadné. Ne všechna zahradnictví ji mají v nabídce nebo je záhy vyprodaná. Ale prodávají se i semena. Vysévat můžeme od března přímo na záhon, bez potíží vzejde i později. Koncem května je vhodné mladé rostliny přesadit na konečné stanoviště. Mavuň se dobře množí také  dělením starších trsů. Pro tento způsob množení je ideální jaro, kdy rostlina po zimě ožívá a není ještě tak mohutná.

Mavuň červená vytváří velké množství semen. Mavuň červená vytváří velké množství semen. Zdroj: Iva Villi / Shutterstock.com Pokud však někde mavuň objevíte v zahrádce, klidně požádejte majitele o pár semínek či vysemeněnou sazeničku. Mavuně se snadno množím samovýsevem. Nejbujněji se daří růžově kvetoucím rostlinám, ale existují i kultivary s červenou či bílou barvou květu.

Akční letáky