obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Maziva pro zahradní techniku: není olej jako olej

Správný druh používaného oleje přímo ovlivňuje životnost motoru. Nevhodný olej dokáže napáchat velké škody, což ve finále znamená drahé opravy.

Největší chybou při používání zahradní techniky je absolutní nezájem o nastudování návodů k obsluze, kde jsou jasně a výstižně uvedené rady pro používání strojů a doporučení ohledně výběru provozních kapalin, do nichž zahrnujeme i motorové oleje.

Minerální nebo syntetický olej?

Olejů pro motory je velký výběr. Olejů pro motory je velký výběr. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Hlavní zásadou je u zahradní techniky vždy používat zásadně motorové oleje, určené pro vzduchem chlazené motory, které pracují s vyššími teplotami než motory automobilové, vybavené chlazením kapalinou. Pokud sáhneme po automobilovém motorovém oleji, například v sekačce takové mazivo rychle zdegraduje, výsledkem je značná tvorba usazenin a následné poškození motoru, na které se nevztahuje záruka.

Nejlevnější oleje jsou minerální, označené například SAE 30. Jedná se o sezonní olej, který je za nižších teplot hustší a proto se hodí například jen pro motory sekaček nebo vertikutátorů, pracujících pouze od jara do podzimu.

Dražší, značené XW-Y, jsou univerzální, pro všechny typy čtyřtaktních motorů, mohou se používat celoročně. Čím je číslo X nižší, tím lépe olej maže za nízkých teplot. Je to ideální olej jak pro výkonnější motory sekaček, tak pro kultivátory, křovinořezy nebo zahradní traktory. Díky řidší konzistenci je snadno čerpatelný i za nižších teplot, takže pokud vlastníme stroj, který chceme používat i v zimě, pak by starty za teplot kolem nuly neměly činit problémy. Hodnota Y zase udává teplotní třídu - pro zahradní techniku je běžně dostupný a zcela vhodný olej 10W-30 nebo 10W-40 pro silně zatěžované motory.

Nejvýkonnějším typ olejů má označení 5W-xx. Je to mazivo, speciálně určené především pro sněhové frézy, pracující i v tuhých mrazech. Motory totiž musí být dobře mazány i za extrémních podmínek a plně syntetický olej je velice řídký, proto velmi dobře maže ihned po prvním startu. Tento olej se obecně moc nedoporučuje pro provoz jiných strojů, neboť při vyšších teplotách dochází k jeho spalování, což je nežádoucí jev, při kterém dochází k tvorbě usazenin ve spalovacím prostoru.

Nejčastější chyby při používání olejů v zahradní technice

  • Tmavší barva použitého oleje je správná. Tmavší barva použitého oleje je správná. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Míchání olejů jednotlivých tříd je nebezpečné. Pokud nemáme k dispozici olej stejné značky, jeho třída je ale stejná, pak jej můžeme bez problémů nahradit nebo dolít.
  • Nevhodná výměna olejů: olej minerální bychom po dlouhé době provozu neměli měnit za některý z kvalitních syntetických olejů, které jsou určené pro náročnější využití. Motor tím můžeme i zničit: řidší olej je více aditivovaný a tím rychle rozpouští usazeniny, které se při použití starého typu oleje vytvořily.
  • Málo důkladné vypuštění starého oleje: při výměně olej vždy necháme z motoru důkladně vytéct, nejlépe pokud je motor prohřátý a mazivo zřídne. Máme-li k dispozici vypouštěcí šroub oleje, tak ho vždy používáme a neřešíme odsávání napouštěcím hrdlem.
  • Nevhodné používání vyjetého oleje na ztrátové mazání či jiné aktivity. Vyjetý olej patří v obalu na sběrný dvůr, kde s ním naloží podle platné legislativy. U větších motorů měníme vždy s olejem i filtr.

Místo odsávání stroj překlopte na bok a olej nechejte vytéct. Místo odsávání stroj překlopte na bok a olej nechejte vytéct. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky