Symbolem Mezinárodního dne žen v Itálii se stala mimóza.
Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Nejlepší kytka k MDŽ?

Mezinárodní den žen připadá na 8. března a patří k svátkům, které u nás slavíme poněkud rozpačitě. Mnozí si jej spojují s rudými karafiáty a organizovanými podnikovými oslavami před rokem 1989, a tak mu raději nevěnují pozornost. Ale je stále více takových, kteří květinu ženám k svátku darují. Ženy však často přiznávají, že více než pugét by uvítaly docela jiný dárek.

Karafiát, mimóza, fialka či konvalinka?

Potěší i kytičky drobných fialek. Potěší i kytičky drobných fialek. Zdroj: freya-photographer / shutterstock.com

Tahle na první pohled nesourodá skupina květin se stala v různých zemích symbolem Mezinárodního dne žen (International Women's Day - IWD). Zatímco u nás kraloval dlouhá léta rudý karafiát přizdobený snítkou asparágu, ve Francii dostávaly ženy kytičku fialek nebo konvalinek. V Itálii se pro tento den stala symbolem větvička žlutě kvetoucí mimózy, přesněji akácie sivozelené (Acacia dealbata). Prý proto, že je v této zemi počátkem jara velmi snadno dostupná.

Karafiáty s drobnějšími květy nakvétají postupně a tak se z nich můžeme radovat opravdu dlouho. Karafiáty s drobnějšími květy nakvétají postupně a tak se z nich můžeme radovat opravdu dlouho. Zdroj: Fusionstudio / Shutterstock.com

Jaké květiny darovat k MDŽ?

U nás v současné době žádá symbolická květina s tímto svátkem spojená není. Záleží tedy jen na výběru darujících. V květinářstvích je bohatá nabídka druhů i barev. Velké oblibě se těší jarní květy, tedy především tulipány. Klasiku představují růže. Výborně se hodí také gerbery, frézie, plnokvěté pryskyřníky či alstromérie. A určitě nemusíte zatracovat ani karafiáty. Nabízejí se v mnoha barvách i velikostech.

Je libo tulipán nebo plnokvětý pryskyřník? Je libo tulipán nebo plnokvětý pryskyřník? Zdroj: Hadrian / Shutterstock.com

Bohatý výběr je také mezi hrnkovanými květinami. Těm nyní kralují primulky v bohatém výběru barev. Zvolit můžete i rychlené cibuloviny, např. hyacinty. Ale určitě potěší i kytička fialek. Velikostí se sice kyticím z dovozu nevyrovná, ale zato příjemně voní začínajícím jarem.

Co potěší více, než květina či bomboniéra?

Žlutá mimóza, symbol MDŽ v Itálii. Ženy ale ocení i čas, který budou mít jen pro sebe, třeba na čtení knih. Žlutá mimóza, symbol MDŽ v Itálii. Ženy ale ocení i čas, který budou mít jen pro sebe, třeba na čtení knih. Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Z květin mají ženy obvykle radost, ale jedním dechem dodávají, že víc než sebevětší kytice by je potěšilo, kdyby se ve sváteční den mohly věnovat více svým zálibám než domácím povinostem. Někdy potěší i zdánlivé maličkosti v podobě vyneseného koše smetí, naskládání nádobí do myčky nebo pověšení vypraného prádla. Z celosvětové statistiky vyplývá, že ženy dělají třikrát více neplacené práce a práce v domácnosti než muži. Což to aspoň na chvíli změnit?

Akční letáky