Chomáčky mechu působí roztomile. Ovšem maximálně v lese. Pokud se usídlí na vašem trávníku, máte na krku jednoho z největších nepřátel českých zahradníků – MECH! Přestože na první pohled působí skoro neškodně, zdání klame! Mech je velký uzurpátor a určitě se nespokojí s rolí „záplatovače trávníků“. Tam, kde zapustí kořínek, se brzy stane jedna velká mechová zahrádka. Co můžete dělat proto, abyste zachránili trávník a mech vyhnali tam, kam patří?

Na videu od autora Aros osiva najdete tip, jak se zbavit na zahradě mechu. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Shrabejte listí

Podzim vyžaduje velký úklid zahrady. A to platí i o trávníku, který byste měli před koncem sezóny pořádně vyčistit. Vezměte si hrábě a odstraňte z travního povrchu všechno, co tam nepatří. Od spadaných listů či ovoce. Předejdete tak plísním.

Náš tip: Úklid trávníku byste měli načasovat tak, abyste to stihli do listopadu. Pak už bude počasí vlhčí a práce vám půjde daleko hůř od ruky.

Posekejte trávník

Kratší střih vašemu trávníku jen prospěje. Ale zase byste to s ním neměli tolik přehánět, protože ultrakrátké zelené plochy bývají náchylnější k různým plísním a parazitům. Podle odborníků je nejlepší délka trávníku kolem 3 – 5 centimetrů. Díky tomu trávník zesílí a bude schopen lépe přijímat vodu i případnou výživu.

Náš tip: Někteří majitelé zahrad nechávají zbytky trávy ležet na trávníku jako mulč. Vy to ale nedělejte. Předejdete tak zbytečnému riziku plísní.

Vrhněte se do vertikutace

Na podzim se zahrada pomalu ukládá ke spánku. A to platí i o vašem trávníku. Je potřeba ho před zimou pořádně pročistit a zbavit všech „zelených parazitů“, které do něj nepatří. Vertikutace je jedním z účinných řešení, jak trávníku výrazně odlehčit. Pro menší plochy můžete použít vertikutační hrábě. Pokud máte větší zahradu, vyplatí se investovat do vertikutátoru na elektrický pohon.

Náš tip: Vertikutace vám pomůže nejen pročistit zelenou pažiť, ale zároveň je i skvělou prevencí proti plísni sněžné, která se právě na podzim objevuje nejčastěji.

Ošetřete trávník hnojivem

Pokud se mechové chomáčky objevují na vašem trávníku celoročně, ošetřete ho hnojivem s vyšším podílem dusíku. Ten posílí trávník a zároveň omezí případný růst mechu.
Na trhu je spousta hnojiv s obsahem dusíku, které se uvolňují do půdy postupně. Výborné je například přírodní hnojivo proti mechu (Inpro).

Náš tip: Máte hluboko do kapsy? Použijte rohovou moučku (dává se 100 g na 1 m²).

Související články

Zdroje: https://www.einhell.cz, https://www.idnes.cz