Měkký mech je nádherný a trávník dokáže krásně ozdobit, ovšem jen tam, kde je skutečně žádaný. Jakmile se začne po zelené ploše nekontrolovaně rozrůstat, je to spíš k vzteku. Bojujete také s mechem a ne a ne se jej účinně zbavit? Zkuste mýdlový postřik. Ukážeme vám, jak na to.

Modrá skalice proti mechu

Jednou z variant, jak se mechu v trávníku zbavit, je připravit mu postřik z modré skalice. Jak na to, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Postřik z modré skalice můžete aplikovat na mech v trávníku, ale třeba i na střeše domu nebo na pergole. Pokud se vám modrou skalici ale nechce shánět, vsaďte na mýdlo.

Mýdlo v hlavní roli

Na mech dobře působí mýdlový postřik. Vyrobíte jej velmi snadno. Nastrouhejte cca 30 gramů obyčejného mýdla a smíchejte jej s 8 litry vody. Nechte mýdlo ve vodě zcela rozpustit a pomocí rozstřikovače jej na místa porostlá mechem aplikujte. Během následujících 24 hodin mech změní barvu z krásně zelené na hnědou či oranžovou a odumře. Jediné, co pak musíte udělat, je mech jednoduše vzít a odstranit.

Funguje i jar a soda

Chcete-li si strouhání mýdla odpustit, smíchejte 30 mililitrů šetrnějšího prostředku na nádobí se 3,5 litru čisté vody. Aplikujte stejně jako postřik z mýdla. Využít můžete i sodu bikarbonu. Prášek z jednoho sáčku smíchejte s 8 litry vody a pomocí postřikovače rovnoměrně aplikujte na mech.

Proč se mech v trávníku rozrůstá?

Ptáte se, proč se mech na zahradě rozrůstá právě vám? Příčin může být hned několik. Půda, kde se mech vyskytuje, je příliš mokrá a mechu se tam daří mnohem víc než trávě. Zároveň může jít o znamení, že svému trávníku nedopřáváváte to, co potřebuje, tedy dostatek hnojiva a dusík. Na vině může být i nesprávné sekání trávy. Pokud trávník sečete až příliš těsně u země, zvyšujete tím šanci, že se tam mechu zalíbí.

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, bydlenisnu.cz