Důvodů pro pěstování mečíků je několik. Mnoho pěstitelů si vytváří sbírku odrůd těchto výjimečných květin. A někteří se nové odrůdy dokonce snaží vyšlechtit. Tyto dvě skupiny se rády zúčastňují různých výstav, na kterých prezentují své pěstitelské nebo šlechtitelské výsledky. Nejvíce pěstitelů si však jednoduše přeje krásné květiny do vázy. Jméno těmto jedinečným květinám předurčil tvar listů. Gladiolus je zdrobnělinou latinského slova gladius – meč. Obdivujeme však především jejich velké barevné květy a ušlechtilý tvar celé rostliny.

Exotický původ

Předci zahradních mečíků pocházejí převážně z Jihoafrické republiky. U nás najdeme jen dva botanické druhy tohoto rodu. Ty se však na šlechtění prvních kultivarů nepodílely. Současné šlechtění využívá odrůdy pěstovaného sortimentu. Jen raritně se někdo pokusí křížit pěstované kultivary s botanickými druhy, zejména z důvodu dosažení vůně, kterou u gladioly zatím bohužel postrádáme.

Šlechtění těchto květin je vázáno na koloniální státy, které měly možnost využívat k těmto účelům botanické druhy z okolí Kapského Města. Což byly Velká Británie a Nizozemsko. Díky tomu se kolem roku 1700 začaly objevovat v Evropě první mečíky.

Zdroj: Youtube

Počátky pěstování a šlechtění mečíků v bývalém Československu spadá do druhé poloviny 20. století. Jsou svázány s importem kultivarů z USA. Pěstitelé, díky nastaveným mantinelům pro dovoz, často měnili nakoupené hlízy za český křišťál apod. Tyto dovezené kultivary pak využívali ke šlechtění. Dnešní kultivary jsou „vnuky“ novinek z té doby. Současné české a slovenské kultivary patří ke světové špičce tohoto sortimentu. Pěstují se však rovněž kultivary i z jiných netradičních zemí, například z Pobaltí.

Značení odrůd jako šifra

Když počet odrůd roste, hledá se způsob, jak se v nich orientovat. Šlechtitelé využívají pro popis květů trojčíselný kód navržený NAGC – Americkou gladiolovou společnosti. První číslo udává průměr květu v palcích, další dvě čísla barvu:

Barva bledá světlá střední tmavá jiná
bílá 00
zelená 02 04 (06)
žlutá 10* 12 14 16 * - krémová
oranžová 20 22 24 26
lososová 30 32 34 36
lososově růžová 40 42 44 46
červená (50) 52 54 56 56 - černo-červená
malinově růžová 60 62 64 66 66 - černo-růžová
levandulová (lila) 70 72 74 76 78 - purpurová
modrofialová 80 82 84 86
hnědá 90 98 - tmavě hnědá
kouřové barvy 92 94 96

Čas od času se tato klasifikace upravuje, ale princip zůstává zachován. V praxi se pak odrůdy popisují takto: například 461 JARNÍ TÁNÍ, Koníček 96, M.

Kód 461 znamená květ o průměru kolem 10 cm, bledě růžové barvy.
Koníček je jméno šlechtitele.
96 znamená rok introdukce 1996
Zkratka M značí ranost (VE velmi raný, E raný, M středně raný, L pozdní a VL velmi pozdní).

Výstavní květiny si žádají obří vázy

V současnosti se šlechtitelé zaměřují na nejvíce požadované velikosti květů (značení 300 a 400). Při posuzovaní kvality lodyh mečíků je rovněž důležitý počet pupenů na lodyze a počet současně rozkvetlých květů. Na výstavách se šlechtitelé trumfují tzv. výstavními odrůdami, které mají na lodyze např. až 28 pupenů a současně kvete 10 až 12 květů. Tak těžké lodyhy by ale mohly doma zavinit vyvrácení vázy. Protože mečíky jsou květiny k řezu, tak do vázy jsou ideální tzv. dekorační odrůdy, které mají 18 až 20 pupenů a současně kvete zhruba šest květů.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroj: časopis Receptář