S přibývajícím počtem květinářství a zároveň snižujícím se počtem opylovačů je stále důležitější, abychom na svých zahradách vytvářeli prostředí přátelské pro včely, čmeláky a další hmyz. Vysazování vhodných rostlin je krok správným směrem k zachování této důležité součásti našeho ekosystému. Podívejte se na ty, které by vám na zahradě neměly chybět.

Na video od Zahradnictví Plzeň o medonosných rostlinách se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Hadinec obecný přitahuje i motýly

Hadinec je dvouletá bylina s modrofialovými květy, která přitahuje nejen včely a čmeláky, ale také motýly. Je nenáročný na péči a vysazuje se v polovině června. Svojí výškou až 100 cm a silnými kořeny je ideální pro zahrady i prostranství se sušší půdou.

Užanka lékařská se vysévá v červnu

Tato původní evropská dvouletka je známá svými červenými nebo fialovými květy, které lákají motýly. Má ráda vlhké půdy a roste na okrajích polí a polních cest. Vysévá se v polovině června a vykvétá ve druhém roce od května do července.

Chejr vonný je vhodný i do truhlíku

Tato dvouletá trvalka je známá svými silně vonnými žlutými květy, které kvetou od konce dubna do srpna. Přitahuje včely a čmeláky a může být pěstována i v truhlících na balkoně. Vysévá se v polovině června a potřebuje slunečné stanoviště i propustnou půdu.

Pilát lékařský je nenáročný na péči

Další dvouletá rostlina s modrými až fialovými květy, které kvetou od května do září. Pilát lékařský je nenáročný na péči a preferuje slunná stanoviště s propustnou půdou. Vysévá se v polovině června a je důležitým zdrojem potravy pro včely a čmeláky.

Vysazování rostlin, které přitahují a poskytují potravu pro čmeláky a včely, není jen prospěšné pro naši zahradu, ale také pro celkovou biodiverzitu.

Tyto rostliny nejenže přinášejí krásu do naší zahrady, ale také podporují zdraví a vitalitu opylovačů, kteří jsou nezbytní pro bohatou úrodu a zachování přírodních ekosystémů. Nyní je ten správný čas začít přemýšlet o tom, jak můžeme pomoci těmto cenným tvorům.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz