Mezi planě rostoucími bylinami se v posledních letech stal česnek medvědí (Allium ursinum) doslova celebritou. Stále více lidí si pro něj počátkem jara vyráží do přírody, nepřehlédnutelné místo získal na farmářských tržištích, na facebooku má mohutnou skupinu příznivců.

První nedočkavci ochutnali v letošním roce svěže zelené lístky s nezaměnitelnou česnekovou vůní už v polovině února. Postupně se začala objevovat hlášení o jeho růstu z nejrůznějších koutů republiky (např. okolí Brna, Poodří, Podbeskydí, Polabí). Pokud tedy patříte mezi milovníky této bylinky, pak je ten správný čas sledovat svou oblíbenou lokalitu. Netušíte, zda ve vašem okolí česnek medvědí roste? Zkuste nahlédnout do mapky karty druhu na Portálu informačního systému ochrany přírody

Sbírejte ohleduplně, nedrancujte přírodu

Se vzrůstající oblibou této rostliny stoupá množství lidí, kterým už nestačí pro vlastní spotřebu pár lístků, a tak ve velkém drancují lokality, kde roste. Ačkoli česnek medvědí u nás nefiguruje na seznamu chráněných rostlin, jeho sběr v chráněných oblastech není přípustný. Strážci přírody mohou na místě uložit pokutu 500 až 10 tisíc korun.

V loňském roce na Brněnsku zadrželi strážníci ženu, která si v areálu chráněného území pěchovala listy česneku medvědího do velkých igelitových pytlů, vše prý pro „vlastní spotřebu“. Při sběru buďte vždy ohleduplní a sbírejte dostatečně vzrostlé lístky. Pokud jsou rostliny vyrvané i s cibulkami, pak může při nadměrném sběru dojít k oslabení populace rostliny na lokalitě. Navíc tímto způsobem připravíme česnek o možnost vykvést a rozmnožit se semeny.

Pozor na vážné otravy

Popularita medvědího česneku si vybrala loni i svou daň v podobě vážných zdravotních obtíží. Na Zlínsku došlo k několika otravám, když došlo při sběru k záměně za listy jedovatého ocúnu jesenního. Pokud patříte mezi sváteční výletníky, kteří si nejsou určením rostliny zcela jistí, věnujte zvýšenou pozornost vůni rozemnutých listů. Charakteristická česneková vůně by měla pomoci dostatečně určit rostlinu i laikům. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat také pěstování česneku v zahradě, zvlášť, pokud vysadíme česnek medvědí v blízkosti ocúnů či konvalinek.

Jedovaté rostliny, u kterých v nekvetoucím stavu hrozí nebezpečí záměny listů s česnekem medvědím:

  • ocún jesenní (Colchicum autumnale)
  • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
  • kýchavice bílá (Veratrum album)
  • áron plamatý (Arum maculatum)
  • áron východní (Arum cylindraceum)