Kompostování je obecně velmi efektivní způsob likvidace značné části bioodpadu, který s sebou navíc nese výhodu ve výrobě účinného hnojiva pro naši zahradu.

Mezi běžné zbytky z domácnosti, které lze s úspěchem zpracovat právě kompostováním, jsou i slupky sezónní zeleniny, kam patří i meloun. Vyhodit tento na živiny bohatý organický materiál do popelnice, by mělo být podle zkušených zahradníků – samozřejmě s velkou dávkou nadsázky – bezmála trestné.

Další možnosti využití melounu v pěstování rostlin najdete na youtube ve videu od Dian Garden Tips:

Zdroj: Youtube

Nezahazujte výživu pro rostliny

O co všechno přijdeme, když vyhodíme tak obyčejnou věc, jako je melounová slupka? Mohli bychom vypočítávat dlouho: je to například důležitý fosfor, draslík nebo vápník, tedy prvky, které je třeba rostlinám dodávat pro jejich úspěšný růst a bohatou úrodu.

Dále bychom zahradu připravili také o mnoho dalších živin a látek, jež mohou vzniknout rozkladem sacharidů. Těch má meloun víc než dost, zvláště pokud na slupce tu a tam necháte i kousek červené dužniny. 

Vezměte na ně nůž

Melounové slupky jsou opravdu pevné, proto by se v kompostu rozkládaly zbytečně dlouho. Ještě před tím, než je tedy smísíme s ostatním biologickým odpadem a uložíme do kouta zahrady na hromadu, nakrájíme je raději na menší kousky. Tím zajistíme snadnější, rychlejší a rovnoměrný proces jejich přeměny na účinné hnojivo. 

Umíte správně kompostovat?

Při vytváření kompostu dbejte na to, že by se v něm měly pravidelně střídat “zelené a hnědé” vrstvy, tedy čerstvý materiál například se suchým listím, slámou a podobným materiálem. Jde o udržování ideální vlhkosti, provzdušnění a dalších podmínek pro rozklad hmoty.

Nedostatek suchého (hnědého) materiálu snadno poznáte podle zvyšujícího se zápachu budoucího kompostu. V takovém případě neváhejte, přidejte trochu potřebné suroviny a celou hromadu raději přerovnejte. 

Kapalné hnojivo za pár dní

Kromě klasického kompostu můžeme melounové slupky využít také k rychlejší přípravě kapalného hnojiva, kterým potěšíme rostliny již za pár dní. Jak na to? Stačí, stejně jako v předchozím případě, slupky nakrájet na malé kousky, ale další postup se již bude lišit.

Tentokrát přijde zbytek melounu do nádoby, kde jej zalijeme dvojnásobným objemem vody, přiklopíme a necháme ve stínu tři dny pracovat. Jednou denně směs promícháme, ale víc si jí všímat nemusíme. 

Jednoduché použití

Po stanovené době již hotové hnojivo slijeme, naředíme čistou, nejlépe dešťovou, vodou v poměru 1:1 a můžeme se vydat na zahradu. Rajčata, okurky, ale třeba i jahody a další letní potěšení každého zahrádkáře, bude hltat každou kapku. A my se budeme moci těšit na ještě větší sklizeň. Není to ideální způsob, jak se zbavit slupek z melounu?

Související články

Zdroje: thebetterindia.com, insteading.com, discover.texasrealfood.com