Vypěstujte si své vlastní melouny, není to těžké.
Zdroj: Profimedia

Melouny vypěstujete snadno sami, budou sladší než ty z obchodu a bez chemie

Melouny patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Báječně sladké a šťavnaté plody si můžete vypěstovat i u nás. Potřebujete k tomu specifické podmínky, které však nejsou nesplnitelné. Pusťte se do práce.

Melounům musíte pro jejich úspěšný růst a pro pořádnou úrodu zajistit podobné podmínky, jako mají ve své domovině, například na jihu Itálie. To znamená: teplo, půdu plnou živin a dostatečnou zálivku. 

Vodní i cukrové

Jaké druhy lze u nás pěstovat? V podstatě všechny, tedy jak melouny cukrové, tak melouny vodní, nicméně si rozhodně pořiďte skleník nebo pařeniště, protože pěstování venku je možné jen v těch nejteplejších oblastech naší vlasti, a i tak je to značné riziko. Počítejte také s tím, že melouny vyžadují prostor, zejména vodní odrůdy, které bývají většího rozměrů. Cukrové druhy bývají menšího vzrůstu, dužina bývá různá - od máslové a zelenkavé barvy až po oranžovou, liší se i vzhled slupky.

vodní meloun, záhon, pěstování Pro svůj růst potřebují melouny teplo, vodu a půdu plnou živin. Zdroj: Profimedia

Jak melouny vysadit?

  • Sazeničky si nejprve předpěstujte ze semínek, pokud už se nyní těšíte ze vzrostlých sazenic (dají se i koupit), můžete je bez obav vysadit ven.
  • Připravte si půdu, musí být skutečně bohatá na humus té nejvyšší kvality. Do záhonu do jámy pod každou rostlinku je tedy nutné dát kompost nebo vyzrálý hnůj.
  • Zeminou pak sazeničku zasypejte, a to až pod první listy.
  • Do jamky můžete vysadit dvě až tři rostlinky najednou a poté jim vytvořte kolem rýhu, aby se blízko nich při zalévání držela voda.
  • Vhodné je na záhon kolem rostlin rozprostřít mulč nebo zeminu pokrýt černou netkanou textilií.

Melouny potřebují spoustu vody a přihnojit

Melouny se během svého růstu neobejdou bez pravidelného přihnojování, a to zálivkou. Vždy postupujte v souladu s návodem na obalu přípravku. Díky mulči nebo textilii sice udržíte vláhu v půdě, nicméně melouny mají stále „žízeň”, zalévají se tedy po celou dobu růstu. Zapomeňte však na každodenní zalévání, účinnější je zalévat dvakrát v týdnu větším množstvím vody - na jednu rostlinu až 10 litrů vody. 

meloun, opylování, květy Pěstování ve skleníku vyžaduje opylování štětečkem. Zdroj: Shutterstock

Ve skleníku květy melounů opylujte štětečkem

Jakmile se objeví květy, bude nutné je opylit, protože pěstováním ve skleníku se zamezí přístupu užitečného hmyzu. Štětečkem přeneste trochu pylu z pestíků na bliznu. Na konci léta vám pak dozrají první plody, pokud jsou voňavé, po poklepání zní jako soudek a kolem stopky začnou praskat, je čas sklízet. 

meloun, pěstování, skleník Melouny se pěstují i vertikálně. Zdroj: Profimedia

Zdroje:  Abecedazahrady.czBonnie Plants

Akční letáky