obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Melouny ze semínka: Vypěstujte si plody sladké jako léto samo

Šťavnatý a sladký vodní meloun, nebo voňavý cukrový meloun patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Pěstovat je můžete i na zahradě. Vysazují se až v květnu, nyní nastává čas na předpěstování sazenic.

sazenice melounu sazenice melounu Zdroj: Shutterstock.com / giggsy25 Daří se jim především v teplých oblastech, ale v posledních letech dozrávají i v chladnějších polohách. Důležitá je nejen celková poloha zahrady, ale i výběr co nejteplejšího, slunného a před větrem chráněného místa. Melouny můžete pěstovat i ve skleníku či pod fólií.

Výsev a předpěstování sazenic

Sazeničky je třeba předpěstovat, a to v průběhu března, nejpozději počátkem dubna. Melouny zasejte do prostorných květináčů, kde budou mít sazenice dostatek místa. (Pokud je nejprve zasejete do úspornějších sadbovačů, při přesazování je třeba s nimi zacházet velmi opatrně). Aby semena vyklíčila, potřebují nejméně 20 °C, bez nočních poklesů. Proto s pěstováním začněte v teple domova. Při 20 °C vyklíčí přibližně za týden, při 30 °C dokonce za tři dny. Poté můžete sazenice přenést do skleníku či pařeniště, jen nesmí zmrznout. Až do květnové výsadby je můžete pěstovat i doma, potřebují však co nejvíce světla. Melouny můžete úspěšně pěstovat na vyvýšeném záhoně Melouny můžete úspěšně pěstovat na vyvýšeném záhoně Zdroj: Shutterstock.com / lanych

Výsadba a pěstování

Sazeničky se vysazují v květnu, když pomine nebezpečí mrazíků. Půda by měla být obohacená kompostem a tudíž bohatá na humus. Melouny můžete vysadit na mírně vyvýšené kupky zeminy – zajistí dobrý odtok vody od rostliny, která je náchylná k zaznívání krčku, půda se navíc snáze prohřeje. Výhodné jsou i vyvýšené záhony. Teplotu zvýšíte i s pomocí černé fólie, kterou na záhon položíte měsíc před výsadbou. Teplo v půdě poté udrží vrstva mulče, nastlaná kolem sazenic. Zároveň brání vysychání půdy a přispívá k tvorbě humusu, což melounům svědčí.

Melouny potřebují prostor – sazenice vysazujte v metrových rozestupech, pokud výhony navedete na opory. Pokud je necháte plazit po zemi, lepší je dvoumetrový rozestup.

 

Akční letáky