Většina z nás si hortenzie oblíbila kvůli jejich barevnému květenství. Hortenzie ale dokážou mnohem víc, než jen zdobit květem. I když se většina z nich uplatní nejlépe jako efektní solitéry, dají se z nich vytvořit i okouzlující živé ploty. Jiné druhy lze využít při tvorbě větších skupin dřevin anebo je nechat pnout po pergole, plotu či pěstovat jako půdopokryvné dřeviny.
Hortenzii velkolisté (Hydrangea macrophylla) jsme se v našich článcích věnovali již několikrát, začneme tentokrát zmínkou o další z úžasných druhů – hortenzii latnaté (Hydrangea paniculata). Tento druh dorůstá výšky 1-5 metrů. Záleží na tom, jaký kultivar vyberete a jak jej budete střihem upravovat. Společně s hortenzií stromkovitu (Hydrangea arborescens) jsou to druhy vhodné k pěstování i pro méně zkušené zahrádkáře.
Květy hortenzie latnaté jsou stejně krásné jako květy hortenzie velkolisté. Jsou uspořádány do kuželovitých útvarů, jež dosahují velikosti 20–30 cm. Zprvu je barva květů bílá, později začíná lehce růžovět. Vzhledem k dlouhému kvetení tohoto druhu hortenzií je změna barvy květů proměnlivá, může se změnit až na sytě červenou. Červenec a srpen jsou měsíci, kdy se dočkáme plné krásy jejich květenství. Hortenzii latnaté musíme dopřát především dostatek světla a občas ji prořezat a odstranit staré zdřevnatělé větve. Prořezáváme v březnu nebo po odkvětu. Pěstovat se dá nejen v záhoně, ale i ve velkém květináči například na terase.
Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens) je opadavý keř, jenž velmi rychle dorůstá do své konečné výšky. Starší keře se rozklesávají pod tíhou obřích květenství, proto se doporučuje její každoroční hluboké seříznutí. Květy jsou nejdříve zelenkavé a později krémově bílé. Květy nemění barvu podle půdní reakce. Během letního kvetení vyžadují keře vydatnou a častou zálivku. Rostlinám vyhovuje mírný polostín. Tento druh hortenzií je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný. Přesto, že kořenový systém je hodně větvený a bohatý, dají se hortenzie stromkovité množit dělením.
Hortenzie popínavá (Hydragea anomala ssp. Petiolaris) je jediným pnoucím se druhem z celé škály 35 zástupců rodu Hydrangea. Celkově ji můžeme zařadit k nejzajímavějším pnoucím rostlinám. Velmi dobře se hodí k ozelenění větších ploch ve stínu. Skvěle vypadá, když obrůstá různé pilíře, nebo stromy. Zpočátku potřebuje pomocné vyvazování. Využít se dá na pokrytí nevzhledných zdí nebo skal. Roste velmi bujně. Daří se jí dobře i na zcela zastíněných místech. Její velkou výhodou je, že nevyžaduje řez. Její výhony mohou dosáhnout délky až 8 metrů. Je vhodná i jako půdní pokryv. Má vysoké nároky na vodu. Vyžaduje humusovitou půdu. Rozkvétá od června do srpna bílými okolíky. Jednotlivé květy se otvírají postupně, tudíž celkové kvetení vydrží dlouhou dobu. Vytváří husté příčepivé kořínky, kterými se chytá opory. Jelikož její dřevo časem silně zmohutní, vyžaduje pevnou oporu.
Hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentiana) raší poměrně brzy, a tak jsou její výhony často ohrožovány přízemními mrazíky. Z toho důvodu tento druh hortenzií řežeme až v druhé půli května. Mrazem zčernalé výhony odřízneme až ke zdravému silnému páru pupenů anebo k nejbližšímu bočnímu výhonku. Charakteristické pro hortenzii Sargentovu je načervenalé olistění a ploché talířovité květy, které jsou bílé zvenku a načervenalé uvnitř.
Hortenzie drsná (Hydrangea aspera) vyplní všechna neobsazená zátiší ve vaší zahradě. Její listy jsou velké a plstnaté. Poskytněte jí místo chráněné před průvanem a plným letním sluncem. Uvítá lehkou zimní ochranu.
Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) má listy nápadně cípaté, vypadají, že mají stejné vykrajování jako dub červený. Původně mají jasně zelenou barvu, ta však na podzim přechází do vínově červené barvy a následně do bronzově hnědé. Vzpřímené laty bílých květů rozkvétají na jejích vrcholcích od začátku léta. Nevyžaduje střih. Dává přednost mírně vlhkým půdám s mírně kyselým pH. Je to plně mrazuvzdorný druh.
Všem druhům hortenzií vyhovuje výživná, kyprá a propustná zahradní půda bohatá na humus. Svoje místo nejčastěji nacházejí v trávnících v blízkosti budov a také cest.