obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mirabelka čili myrobalán: nenáročný stromek se sladkými plody

Často rostou podél cest, jejich plody lákají nejen děti. Jsou nenáročné a lze je snadno pěstovat, pokud si přejete „blumičky“ prosté výfukových splodin. Hodí se i na kompot či pálenku.

Mirabelka (Prunus cerasifera, syn. Domestica), zvaná též myrobalán třešňový, pochází z Malé Asie a z Kavkazu. Vytváří keřovitý stromek až menší strom dorůstající do výšky 4–8 m. Často bývá trnitý, mladé výhony jsou však lysé, se svěže zelenou kůrou. Listy jsou elipsovité 2–7 cm dlouhé, jemně a tupě pilovité, svěže zelené. Květy jsou vždy jednotlivé, bílé, uvnitř narůžovělé, stromek kvete velmi bohatě a pravidelně před olistěním, takže budí pozornost vznešenou nádherou.

Plody mirabelek mohou být žluté, červené i fialové Plody mirabelek mohou být žluté, červené i fialové Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sladká rynglátka

Meruzalka tvoří kulovité plody, které jsou šťavnaté, velmi sladké, v barvách od žluté až po tmavě červenou, s lehkým ojíněním. Plody si oblíbily hlavně děti, protože jsou mnohde volně dostupné. Různé krajové názvy plodů, například švestičky, blumičky, rynglátka a další, jsou neklamným důkazem, že mirabelky rostou ve všech oblastech naší vlasti.

Myrobalán ve šlechitelství

Plody mirabelek se vyznačují různou chutí, konzistencí dužniny a velikostí plodů. Některé druhy mají příliš tuhou slupku. V ovocnářství se využívají jako důležité podnože pro šlechtění nových odrůd. Mnohdy můžeme pozorovat, že právě obrost kořenových výmladků kolen peckovin nasazuje po několika letech plody.

Mirabelky tvoří keře až nízké stromky Mirabelky tvoří keře až nízké stromky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mirabelky na zahradě

Opatřit si tuto dřevinu na zahradu je velmi snadné, stačí i menší odkopek. Na prostornějších zahradách mohou tvořit pěkný,  užitečný a nenáročný volně rostoucí živý plot. Přesto zřejmě meruzalky zůstanou hlavně dřevinou mezí a příkopů. V době nedostatku ovoce mohou posloužit jako určitá náhrada jiných peckovin nejen pro konzumaci v čerstvém stavu, do kompotů, ale také třeba pro výrobu pálenky.

Kompot z mirabelek

  • Zralé ovoce naplníme do sklenic a zalijeme sladkým nálevem připraveným z 1 l vody, ve kterém svaříme 400 g cukru.
  • Do sladkého nálevu můžeme přidat několik hřebíčků pro zvýraznění chuti a vůně.

Zralé mirabelky bývají šťavnaté a sladké Zralé mirabelky bývají šťavnaté a sladké Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky