Nejprve bychom se měli zamyslet nad tím, co vlastně choroby růží jako černá skvrnitost jsou, a co je ve skutečnosti způsobuje. Ve zmiňovaném případě se jedná o chorobu způsobenou houbou Diplocarpon rosae, která si doslova (jako většina ostatních podobných chorob) libuje ve vlhkých podmínkách.

Největší riziko napadení růží je proto zjara nebo na podzim, případně ve výjimečně vlhkých letech po dobu celé letní sezóny. S virovými chorobami je to sice složitější, ale i proti nim je možné bojovat.

A pak jsou tady ještě zmiňované agresivní a škodlivé mšice, kterých se jistě chceme za každou cenu zbavit. Možností je hned několik, a dokonce se nemusíme ani uchylovat k agresivní chemii. 

Nevěděli jste, jak moc je mléko kouzelné? Podívejte se na youtube na video od Balcony Garden Web:

Zdroj: Youtube

Rychlá chemie nebo ohled k přírodě?

Ti ze zahrádkářů, kteří nemají problém s chemickými postřiky, budou patrně volit běžně dostupné přípravky. Stále více lidí se ale nyní snaží vracet k co nejpřirozenějšímu a k přírodě nejšetrnějšímu způsobu péče o rostliny. V takové chvíli je vhodné hledat alternativní metody boje proti plísňovým chorobám.

Jednou z možných je použití postřiku vyrobeného jednoduše z obyčejného mléka. Je ale třeba upřímně přiznat, že jsou vědci, kteří mají k této metodě svoje výhrady a pochybují o její dokonalé účinnosti. Drobným trikem ale můžeme tyto pochyby vyvrátit. 

Základ je v prevenci

Pravdou je, že biologické zákroky bez použití chemických prostředků mívají buď pomalejší nástup nebo o něco nižší účinnost. Jde ale o šetrnější přístup k přírodě, na kterém si stále více z nás s vědomím odpovědnosti za životní prostředí zakládá.

Proto mléčný postřik v ideálním případě uplatníme již jako prevenci a nebudeme čekat, až se objeví první příznaky vznikajícího problému. Při takovém postupu se dočkáme velké úspěšnosti a drogerii s průmyslově vyráběnými postřiky se budeme moci obloukem vyhnout. 

Připravte si mléčný postřik

Jak připravíme mléčný postřik na růže? Použijete-li čerstvé mléko, pak by mělo jít o 30% roztok, samozřejmě v kombinaci mléka a vody. U mléka sušeného bude stačit o něco méně, asi 20 %.

Takový přípravek jednoduše nalijte do rozpraovače a velmi pečlivě jím růže jednou týdně postříkejte. Nejen, že byste se měli takto vyvarovat houbovým či virovým a dalším chorobám královen zahrady, ale film, který ulpí na listech, bude odpuzovat dokonce i mšice. 

Více práce i radosti z výsledku

Nejlepší metodou je aplikovat postřik v ranních hodinách, aby mohl pod slunečními paprsky zaschnout. Mléčnou kúru naneste na rostlinu co nejpečlivěji, tedy jak na horní, tak i na spodní stranu listů. Někteří zahrádkáři si stěžují na nelibý zápach stárnoucího mléka.

Tomu však můžeme zabránit, když necháme mléčný postřik na rostlině jen jeden den a další ráno jej smyjeme jemným proudem čisté vody. Jde sice o pracnější metodu ochrany růží, ale za jejich krásu a čistotu životního prostředí to jistě stojí. 

Související články

Zdroje: www.housedigest.com, s3.wp.wsu.edu, www.ceskestavby.cz