Okurky patří mezi nejoblíbenější zeleninu. Není tedy divu, že spousta zahrádkářů touží po svých vlastních plodech. Bohužel, rostliny jsou často napadány různými škůdci a chorobami. Zachraňte svou úrodu pomocí postřiku z mléka.
Srpen je letos deštivý a chladný. To znamená, že rostliny ohrožují plísně a hniloba. Okurky mohou být ze dne na den napadeny spory, které se šíří vzduchem. I skvěle uklizená zahrádka se tak může stát cílem zákeřného padlí.
Padlí
Padlí je plísňové onemocnění způsobené houbami řádu Erysiphales. Přezimují v půdě a jejich spory se šíří vzduchem, hmyzem i spodní vodou. Padlí patří mezi nejčastější onemocnění českých zahrádek. Vytváří bílý až šedý práškový povlak na listech, stoncích i plodech. Během rekordně krátkého času dokáže zničit celou úrodu. Vědecké studie však potvrdily, že v boji proti této plísni skvěle funguje mléko.
Skvrny padlí se na listech postupně šíří.
Mléko jako fungicid
V roce 2009 testovali vědci z univerzity v Connecticutu mléčný roztok, který použili proti padlí a plísni dýňovitých (dříve plísni okurkové). Zjistili, že mléko má fungicidní účinky, stejně efektivní jako chemické výrobky. Navíc nedošlo k žádné kontaminaci půdy a jiným vedlejším účinkům.
Mléko na okurky
Podle vědců, mléko potlačuje plísně ze tří důvodů: „Vytváří fyzickou bariéru, která snižuje možnost přichycení houby k povrchu listu. Za druhé, mírně zásadité pH mění pH listu a zpomaluje vývoj již přichycené houby. V neposlední řadě mléko obsahuje laktoferin, což je přírodní antimikrobiální látka.“ Tato látka reaguje se slunečním zářením a vytváří volný radikál, který je pro plísně toxický.
Podle vědců, mléko potlačuje plísně ze tří důvodů.
Výroba mléčného fungicidu
Na výrobu přírodního fungicidu vám stačí jakékoliv mléko a voda. Ty smíchejte v poměru 40 % mléka k 60 % vody a nalijte do rozprašovače. Mléčný roztok aplikujte za jasného počasí na celou rostlinu. Nezapomeňte postříkat i listy ze spodní strany. Fungicid použijte každých 7-10 dní dle potřeby.
Mléčný fungicid
Tento podomácku vyrobený postřik můžete aplikovat také na jablka, hroznové víno, dýně, rajčata a další rostliny, které plíseň ohrožuje. Počítejte však, že mléčný roztok několik hodin nepříjemně páchne.
Zdroje: www.plantfoodathome.com, www.homebydleni.cz, www.thespruce.com