Pokud pěstujete okrasné rostliny nebo zeleninu, moc dobře víte, že udržet tyto rostlinky při životě, dá práci. Ačkoliv to tak nevypadá, příroda zeleni přichystala spoustu menších či větších nepřátel.

Proto vaší povinností je posílit imunitu rostlin a zabránit tomu, aby podlehly různým „rostlinným predátorům“, plísním či škůdcům. Na trhu je spousta preparátů, vy si ale vystačíte se třemi přírodními prostředky. A tady jsou...

Vodka zneškodní plevel

Plevel se může tvářit nevinně, ale veskrze jde o tichého zabijáka, který vašim výpěstkům ubírá světlo, živiny a vláhu. Mezi nejčastější druhy plevele patří pýr plazivý, pcháč rolní, smetana lékařska, sedmikráska chudobka, ptačinec žabinec, svlačec rolní nebo bršlice kozí noha.

Lámete si hlavu, jak se jich zbavíte? Můžete je vytrhat ručně, použít „chemie“ nebo přípravky ze špajzky jako je vodka. Tento tvrdý alkohol funguje tak, že rostlince postupně ubírá vláhu, až ji úplně vysuší. Postup je jednoduchý:

Smíchejte 500 ml vody s 1 panákem vodky. Směs nalijte do rozstřikovače a postříkejte jí kořeny plevele. Postup opakujte do té doby, dokud se plevel nezlikviduje. Pro větší efekt můžete použít i neředěnou vodku!

Mléko dodá sílu a živiny

Je úplně jedno, jaký druh použijete (klidně můžete vsadit na to nejlevnější, krabicové). Mléko obsahuje bílkoviny, vitamin B a vápník, který dodává rostlinám velký stimul k růstu. Pokud budete květiny nebo zeleninu zalévat „mléčnou sprchou“, okamžitě poznáte rozdíl. Okrasná květena bude ještě krásnější a zelenina získá větší plody. Mléko navíc funguje jako přírodní fungicid, tedy ochranka proti plísním.

Sodovka urychlí růst

Perlivá voda kupodivu prospívá rostlinám. Obsahuje totiž kyslík, vodík, fosfor, draslík, síru a sodík…. Což jsou látky, které zeleň ke svému vývoji zoufale potřebuje. Sodovka funguje tak trochu jako klasické hnojivo a urychluje růst a vývoj rostlin. Hodí se pro všechny typy květin, zejména pro sukulenty, pokojovky, ale prospěje i ovocným stromům.

Související články

Zdroje: www.tetadrogerie.cz, www.roznovska-travni.cz