obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Množení afrických fialek zvládne i začátečník

Africké fialky u nás patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám: mají atraktivní květy v mnoha barvách a odstínech a dlouho kvetou. Saintpaulie kvetou prakticky celoročně v několika vlnách s krátkými přestávkami, v nichž si odpočinou. Navíc se velmi snadno množí listovými řízky.

obrázek z archivu ireceptar.cz Africké fialky jsou vyšlechtěné v mnoha barvách. Zdroj: Shutterstock.com / Potapov Alexander

Saintpaulie - po kom se jmenuje?

Saintpaulie patří do čeledi Gesneriaceae (podpětovité) a jsou příbuzné s gloxíniemi. Navzdory lidovému názvu africké fialky nemají s evropskými violkami nic společného. Koncem 19. století je v pohoří Usambara na jihu Afriky objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire (1860 - 1940) a dostaly po něm i jméno. Poprvé je úspěšně pěstovali v Americe a odtud se brzy rozšířily do celého světa.

obrázek z archivu ireceptar.cz Nejsnadněji množíme africké fialky listovými řízky. Zdroj: Shutterstock.com / kuzina
Mnozí milovníci saintpaulií se stávají zapálenými sběrateli a okna jejich bytů hýří všemi barvami. Získat veškeré barevné odchylky je téměř nemožné, šlechtitelé navíc každoročně přicházejí s novými a novými exempláři. Africké fialky se už dávno neodlišují jen barvou, ale také květy, které mohou být drobné i obří, plnokvěté, poloplnokvěté nebo jednoduché, jednobarevné, dvoubarevné a podobně.

video

Jak množit africké fialky?

Rostliny množíme nejčastěji vegetativně, to znamená, že semena nehrají roli. Nové jedince získáváme z části matečných rostlin, konkrétně z listů. Nepotřebujeme k tomu speciální pařníčky ani kryty, odtržený list i se stonkem ochotně koření ve sklenici s vodou nebo zapíchnutý do květináčku se zeminou.

List umístíme do zeminy. List umístíme do zeminy. Zdroj: Ludmila Dušková / Foto

Asi po osmi týdnech se na bázi řapíku začnou tvořit mladé rostlinky. Mladý trsíček můžeme nechat růst, jak je. Pokud chceme sazeniček více, můžeme je od sebe opatrně oddělit a rozsadit.

Akční letáky