obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Množení kaktusů ze semen: napínavá cesta s malými náklady

Množení kaktusů ze semen patří k nejzajímavějším činnostem kaktusáře. Můžeme sledovat, jak se kaktusy vyvíjejí od malého semenáčku až po dospělé rostliny a nebývale rozšířit svou sbírku.

Pěstování kaktusů má v naší zemi dlouholetou tradici a propadlo mu mnoho pěstitelů různého věku i pohlaví. Jakmile nás jednou tito „zelení ježci" okouzlí, zůstaneme jim věrní většinou po celý život a časem je zkusíme i rozmnožovat. Jednou velmi zajímavou možností je množení ze semen.

Jarní či předjarní výsev kaktusů

Na otázku, kdy kaktusy vysévat, není jednoduchá odpověď. Ideální termín pro výsevy se zdá být od konce března do konce dubna, kdy jsou již dostatečně dlouhé dny a semenáčky mají pro svůj vývoj potřebné množství světla. V tuto dobu však máme jako kaktusáři nejvíce práce – rostliny se probouzejí po zimě, začínáme je zalévat a přesazovat, a pokud je ke konci dubna již pěkné počasí, přenášíme je ze zimoviště do skleníků či pařenišť. A tak na výsevy a péči o ně v tuto dobu už mnoho volného času nezbývá. Můžeme však zkusit tzv. výsev pod zářivky a semínka kaktusů vysít již v zimních měsících, kdy je na tuto činnost času dost. Osvětlováním (nejlépe zářivkami či úsporným žárovkami, u kterých se nemusíme obávat zvýšených výdajů za elektřinu) zajistíme dostatečnou, asi dvanáctihodinovou délku dne i intenzitu světla pro vyvíjející se semenáčky.

Z krásných květů kaktusů dozrávají semena Z krásných květů kaktusů dozrávají semena Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vysévat?

Úspěšné vypěstování kaktusů ze semen je závislé na mnoha podmínkách – ať již na samotných semenech (musí být dozrálá, čistá a dobře a ne příliš dlouho skladovaná), nebo na správném složení substrátu, jeho sterilitě a ošetření fungicidy. Důležitými faktory jsou i přiměřené osvětlení, vzdušná vlhkost a nepřetržitá dobrá péče o kaktusové semenáčky.
Pro výsev kaktusů se používají dva základní postupy a jejich modifikace.

Tradiční výsev do výsevních nádob

  • Nádoby umístíme do výsevního miniskleníčku nebo do podmisky a překryjeme je sklem, igelitem a podobně.
  • Naplníme je substrátem (nejlépe vysterilizovaným), přiměřeně jej zalijeme a vysejeme do něj semínka, která již nezasypáváme, jen je mírně přitlačíme na povrch substrátu.
  • Výsevy umístíme na místo, kde je rozptýlené světlo a teplota 20–25 °C.

Tento postup je poměrně jednoduchý, více práce však budeme mít s následnou péčí o vyvíjející se semenáčky. Je totiž nutné ohlídat pravidelnou a přiměřenou zálivku (substrát nesmíme přemokřit ani přisušit) a dobrý zdravotní stav výsevů, hlavně napadení semen či semenáčků plísněmi – pokud se objeví, ihned je postříkáme protiplísňovým přípravkem.

Množením semeny lze levně získat mnoho kaktusů Množením semeny lze levně získat mnoho kaktusů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výsev Fleischerovou metodou

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Sterilizace sklenic pro Fleischerovu metodu výsevu je jednoduchá – stačí je ponořit na několik minut do vroucí vody.

Vysterilizovaná semena vyséváme na sterilní substrát do vysterilizované zavařovací láhve se skleněným víčkem. Tento postup ke pracnější a časově náročnější než výsev do nádob, při správném provedení však mají klíčící rostlinky v láhvi zaručeny téměř ideální podmínky pro vývoj. V láhvi je totiž stálá optimální vlhkost substrátu i vzduchu a sterilní prostředí s velmi omezenou možností zanesení infekce (hrozí prakticky pouze při výsevu samotném); výsevy během klíčení i růstu semenáčků navíc kromě pravidelné kontroly stavu nevyžadují v podstatě žádnou péči.

Náročnější je až příprava na přesazení vzrostlých semenáčků z láhve do květináčků. Rostlinky zvyklé na stabilní a poměrně vysokou vzdušnou vlhkost musíme před přesazením pomalu otužovat, a to tak, že láhev otevřeme a vyvětráme a postupně (asi po dobu 2–3 týdnů) prodlužujeme dobu, po kterou necháváme láhev odkrytou.

Kaktusy si získávají srdce mnoha pěstitelů Kaktusy si získávají srdce mnoha pěstitelů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak sterilizovat substrát?

Substrát vysterilizujeme například v páře či v mikrovlnné troubě. Při obou postupech množení používáme substrát stejného složení jako pro dospělé kaktusy, tedy například směs písku a kompostové zeminy v poměru 3:1 (různí kaktusáři však mají oblíbené různé pěstební substráty), ovšem vždy platí, že substrát by měl být velmi jemný (o hrubosti 1–2 mm).

Jak očistit semínka?

Semínka je možné zbavot zárodků houbových a dalších chorob několikaminutovým namočením ve světle růžovém roztoku hypermanganu či v 5–10% roztoku Sava.

Jak dlouho klíčí semena a rostou semenáčky?

Většina semen, ať již vysetých první či druhou metodou, klíčí asi během 2–3 týdnů (některá však až po několika týdnech) a první trny se na rostlinkách objeví ve stáří 5–8 týdnů. Z výsevních nádob se kaktusy přesazují (tzv. pikýrují) asi po roce.

Akční letáky