Když dostaneme nádherné růže, láká nás to jejich krásu uchovat co nejdéle.
Zdroj: Fusionstudio / Shutterstock.com

Dostali jste nádhernou řezanou růži. Jednoduchým trikem ji namnožte a vypěstujte

Ne náhodou se růže pyšní titulem královna květin. Na trhu se objevují stále nové vyšlechtěné krásky s květy v mnoha barvách. Pokud dostaneme kytici nádherných růží, toužíme obvykle tu krásu uchovat co nejdéle. Jednou z možností je růže usušit. Ale zkusit můžeme i něco jiného – vypěstovat si růži vlastní.

Někdo zkouší darovanou růži zakořenit ve vodě, ale tato cesta není příliš spolehlivá. Mnohem úspěšnější budeme, pokud bude zakořeňování probíhat v půdě.

Výběr a délka řízku

K zakořeňování se nejlépe hodí polovyzrálé řízky. Pro zakořenění se doporučuje nastříhat větvičku na části podle počtu oček. Minimálně by každá část měla mít 4 očka, někdo doporučuje raději 10 oček. Z větvičky stříháme řízky šikmo ostrýma nůžkama či řežeme ostrým nožem.

Zkusit nařízkovat můžeme i růže koupené v květinářství. Zkusit nařízkovat můžeme i růže koupené v květinářství. Zdroj: grayjay / Shutterstock.com

Příprava řízku

Ze spodní části, tedy té, kterou budeme dávat do půdy, opatrně odstraníme listy. Horní řez ošetříme štěpařským voskem, který zabrání vysychání řízku.

Růže můžeme namnožit řízkováním. Růže můžeme namnožit řízkováním. Zdroj: Evtushkova Olga / Shutterstock.com

Spodní část je vhodné namočit do stimulátoru. Stimulátory zakořeňování se prodávají práškové, kapalné či gelové a podporují tvorbu kořenů.

Umístění řízku

Jednotlivé řízky umístíme do květináče, v ideálním případě naplněném substrátem pro řízkování. Do jednoho květináče můžeme zasunout až tři řízky. Přibližně polovinu řízku zasuneme do substrátu.

Sklenice jako miniskleník

Ochranu růžím poskytnou větší plastové lahve. Ochranu růžím poskytnou větší plastové lahve. Zdroj: Valsheb / Shuttrstock.com

Zeminu se řízky musíme udržovat trvale vlhkou. Správné klima nám pomůže udržet větší zavařovací sklenice, popř. velká plastová lahev, kterou řízky přiklopíme. Sklenici občas sundáme a necháme řízek vyvětrat. Když řízek začne rašit, sklenici můžeme trvale odstranit.

Přezimování řízků

Než růže zakoření a začnou růst, měly by přezimovat v chladné místnosti, kde je nepoškodí mráz. V zimě je ideální teplota kolem +3 °C.

Zdroj: www.ruze.czvlasta.kafe.cz

Akční letáky