Množit šeříky můžeme řízkováním, hřížením, odkopky, roubováním a očkováním nebo výsevem. Řízkováním, hřížením a odkopky získáme tzv. pravokořenné rostliny. Ty rostou rychleji a tvoří silnější rostliny s více výhony a vyvinutějším kořenový systémem než rostliny roubované nebo ty z výsevů. Nevýhodou hřížení je dlouhá doba množení. Při množení odkopky zase musíme násilně zasáhnout do celé rostliny. Proto je nejčastějším a nejjednodušším způsobem množení šeříků řízkování.

Odběr a zakořeňování řízků

  • Pro řízkování používáme mladší, polodřevité až dřevité výhony s asi 4–6 pupeny.
  • Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple.
  • Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.
  • V dobrých podmínkách a teplotách nad 20 °C zakoření přibližně během dvou až tří týdnů, v chladnějším prostředí asi za měsíc až měsíc a půl.

Hřížení je snadné, ale trvá déle

Při hřížení ohýbáme jedno až dvouleté výhony k zemi, kde je připevníme ohnutým drátem a přihrneme zeminou. Místo výhonu, které bude pod zemí, můžeme i lehce naříznout, ošetřit stimulátorem nebo práškem ze dřevěného uhlí a malou třískou řez zafixovat v mírně rozevřené poloze.

Výhony zakoření asi po dvou letech a poté je od mateční rostliny odstřihneme a samostatně zasadíme.

Množení odkopky je vhodné u mladších keřů

Množení odkopky je rychlé a jednoduché – od paty rostliny odhrábneme zeminu a oddělíme nové kořenové výmladky, případně můžeme na několik částí rozdělit celý keř, pokud je ještě mladý.

Roubování a očkování šlechtěných odrůd

Roubování a očkování se používá především k množení velkokvětých kultivarů. Jako podnože se používají semenáče šeříku obecného nebo ptačího zobu obecného.

Výsevy se používají hlavně pro vypěstování podnoží.

Víte že…

  • Botanicky jsou šeříky příbuzné olivám? Oba rody rostlin patří do čeledi olivovníkovtých Oleaceae.
  • Šeříky nejsou pouze okrasné rostliny? Éterické oleje z jejich květů se používají k výrobě parfémů a tvrdé šeříkové dřevo je ceněno v nábytkářském průmyslu i při výrobě uměleckých předmětů.