Růže by měly potěšit nejen oko, ale i nos
Zdroj: benevolente82-shutterstock

Moderní odrůdy růží: Které z nich vynikají půvabem i vůní?

Moderní odolné odrůdy růží nabízejí záplavu květů za minimum péče. Ne všechny však potěší i sladkou vůní. V našem vývěru se proto zaměříme na nádherně vonící růže, které zahradu promění v ráj na zemi.

Chceme-li do své zahrady vnést romantiku, zasadíme si růže. Květy v tónech růžových, bílých a nachových pak zkombinujeme třeba s trvalkami, jejichž květy v sobě nesou odlesky modré oblohy. Aby se nám na zahradě krásně snilo, nezapomeňme však na vůni! Vždyť naprosto instinktivně skláníme svoji hlavu ke květu růže, abychom cítili její vůni. A není divu. Právě čich je smysl, podílející se výrazně na uchování vzpomínek spojených s emocemi. A tak stačí přivonět ke květu růže a člověk se přenese k těm nejkrásnějším vzpomínkám. Pro inspiraci jsme vybrali osvědčené odrůdy růží, které potěší na duši a současně nevyžadují příliš mnoho péče. Jsou totiž nejen krásné, ale také velmi odolné vůči houbovým chorobám.

růže odrůdy Herzogin Christiana růže odrůdy Herzogin Christiana Zdroj: Vladimíra Prouzová

Herzogin Christiana

Něžné pomponkové květy této mnohokvěté růže ukazují při otevření sladce růžový střed. Výborně se kombinuje s levandulí, šantou nebo šalvějí. Její vůně se nese v citrusově sladkých tónech se stopami květu černého bezu a jablka.

růže odrůdy Gartenprinzessin Marie-José růže odrůdy Gartenprinzessin Marie-José Zdroj: Vladimíra Prouzová

Gartenprinzessin Marie-José

Mnohokvětá růže s pomponkovými květy svítivě růžové barvy a výrazným tmavým až purpurovým listem. Slušet jí to bude v doprovodu stříbřitých trvalek (čistec, pelyněk). Vůni má velmi výraznou, se stopami sladkých malin, červeného rybízu či rebarbory.

růže odrůdy Constanze Mozart růže odrůdy Constanze Mozart Zdroj: Vladimíra Prouzová

Constanze Mozart

Mnohokvětá růže v porcelánových tónech pojmenovaná k 250. výročí narození manželky slavného skladatele. V její vůni ucítíme citrónovou verbenu, zralou mirabelku i sladkou švestku.

popínavá růže odrůdy Kiss me Kate popínavá růže odrůdy Kiss me Kate Zdroj: Vladimíra Prouzová

Kiss me Kate

Pro vytvoření romantického loubí skvěle poslouží tato pnoucí růže s plnými voňavými květy. Její vůně patří k těm klasickým růžovým, ale najdeme u ní i stopy koření, zeleného jablka, citrónové kůry a maliny. Získala řadu světových ocenění z celé Evropy.

velkokvěté růže odrůdy Gräfin Diana velkokvěté růže odrůdy Gräfin Diana Zdroj: Vladimíra Prouzová

Gräfin Diana

Velkokvětá růže intenzivní barvy, jejíž poupata mají klasický ušlechtilý tvar.

růže odrůdy Roseromantic růže odrůdy Roseromantic Zdroj: Vladimíra Prouzová

Roseromantic

I mezi růžemi s jednoduchým květem najdeme úchvatné romantické krásky. Odrůda Roseromantic k nim právem patří. Upoutá záplavou něžných květů, které se otevírají v krémových tónech a postupně se zabarvují do sytě růžové se žlutým středem. Kromě nás potěší i včely motýly a čmeláky. 

Akční letáky