obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Modré jahody a rajčata, duhové růže – podvod nebo zázračná semena?

Těšíte se na jaro a nakupujete semena? Je nespočet možností, jak pořídit osivo, u kterého máte zaručeno, co z něj vyroste. A pak jsou i nabídky méně seriózní – je škoda jim podlehnout. Poradíme vám, čeho si všímat a jak poznáte nesolidní prodejce.

největší výběr najdete v semenářstvích největší výběr najdete v semenářstvích Zdroj: Shutterstock.com / litts Stojany se semínky všeho druhu dnes najdete už nejen v zahradnictvích, ale i ve větších supermarketech, zde jen obvykle najdete menší výběr než v zahradnictví nebo dokonce semenářství. Avšak pokud je na sáčku se semínky uvedena odrůda a další náležitosti, je jedno, kde základ své budoucí úrody a rozkvetlé zahrady koupíte. Pokud však potřebné údaje – především u nabídek internetových obchodů – nenajdete, mějte se na pozoru.

Jaké údaje musí prodejce uvádět?

Prodávaná semena jsou zboží, a že musí být jejich balení provázeno patřičnými údaji, ukládá i zákon. Jaká to jsou?

  • Název a adresa dodavatele, který semena skutečně produkuje a nejen překupuje.
  • Druh a odrůda rostliny je ze všech údajů nejpodstatnější. Odrůdy si prodejce nemůže svévolně vymýšlet – musí být jako odrůdy uznané a zapsané ve Státní odrůdové knize. Díky tomu máte jistotu, co z dané odrůdy vyroste – její vlastnosti jsou ustálené a jasně popsané.
  • Hmotnost v gramech nebo počet semen
  • Semena musí před podejem projít i zkouškou klíčivosti, aby bylo zaručeno, že je v sezóně, pro niž jsou podle data spotřeby uvedena, bude výborná. (Až na výjimky však obvykle slušně klíčí i v dalších letech.)
  • Doplňkové údaje, jako je termín výsevu, výška rostliny, doba květu a plození jsou šikovné pro rychlou orientaci. Ale mohou být jen stručné – podrobnosti o rostlině a jejích nárocích na pěstování na sáčcích nehledejte. 

Podezřelé nabídky

Na stojanu v obchodě těžko najdete sáček se semínky, který by byl označen kupříkladu jako „rajče“. A s tím, co už víte, by vát to jistě přišlo velmi podivné. Ovšem množí se lákavé nabídky internetových obchodů, které přesně takto vypadají. Nabídnou vám rajče. Případně černé rajče, žluté rajče, nebo modré jahody. O odrůdě ani zmínka, natož abyste se dověděli, zda je rajče tyčkové či keříčkové, což je pro pěstování zásadní informace (u keříčkového se nevyštipují zálistky). Popravdě řečeno není vůbec jisté, že vám ze semínka vyroste jakékoli rajče.

Pokud by absence nutných údajů jako varování nestačila, podívejte se na další nabídky. Pěstování orchidejí nebo velkokvětých záhonových růží ze semen? I kdyby nebyly květiny ve Photoshopu vybarvené jako z pouťové střelnice, bylo by tu něco podezřelého. Abyste tyto květiny ze semen vypěstovali, museli byste být v tomto oboru skutečně zkušení odborníci. A u borůvek a dalších ovocných dřevin je lepší koupit sazenici, pokud na úrodu nechcete čekat mnoho let.

Takto údaje o semenech vypadat nemají Takto údaje o semenech vypadat nemají Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Poctivé alternativy

To ale neznamená, že jedinou možností, jak získat poctivá semena se zaručeným výsledkem, jsou stojany v obchodech. Můžete vyzkoušet leccos jiného, aniž by na vás čekalo zklamání. Velké semenářské firmy se nezabývají starými a krajovými odrůdami, které se však na zahrádky přesto úspěšně vracejí. Například obecně prospěšná společnost Gengel organizuje síť uchovatelů, kteří tyto odrůdy pěstují a mohou vám poskytnout semínka. Na oplátku pak budete nabízet ta, která sklidíte sami.

Na ještě jednodušším principu výměny, kdy nemusíte „vracet“ semínka druhu, které jste dostali, ale vyměnit jeden druh za jiný, podělit se o přebytky nebo se naopak nechat jen tak obdarovat, jsou Semínkovny, kterých stále přibývá.

Akční letáky