Co prozrazuje jméno?

V některých jazycích se modřenci říká „hroznový hyacint“ (anglicky grape hyacinth, německy Traubenhyazinthen), protože každý květ vypadá jako miniaturní hrozen. Tito elegantní krasavci symbolizují pokoru a skromnost. To prý proto, že když je chcete obdivovat, musíte na kolena. Oficiální vědecké označení Muscari zní mnohem sofistikovaněji. Vychází z řeckého označení pro pižmo, neboť některé druhy vydávají aroma podobné pižmu.

Modřence modré, bílé i růžové

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámější je modřenec arménský (Muscari armeniacum). I přes označení modřenec nejsou květy všech druhů modré. Některé mají barvu květů nachovou, růžovou, bílou, existují i dvoubarevné modřence. Tyto oblíbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve střední Asii a na Kavkaze.

Snadné pěstování

Modřence snadno odolávají mrazu a velmi snadno se pěstují. Stačí je vysadit a dál jim nemusíte věnovat žádnou zvýšenou péči. Uchytí se a každým rokem se jejich počet zvýší. Není divu, že se hodí do každé zahrady. Rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste více než jeden hrozen květů. Pokud si chcete užívat krásu modřenců, zasaďte je na podzim, dřív než se dostaví první mrazíky.

Do zahrady, na balkon či truhlíku

Pokud si na zahrádce chcete užívat i vůni modřenců, určitě si vyberte jeden z těchto druhů: Muscari aucheri „Blue Magic“, Muscari armeniacum „Blue Spike“, Muscari botryoides „Album“ nebo Muscari macrocarpum „Golden Fragrance“. Nemáte zahradu? Většinu druhů (nejčastěji se používá Muscari armeniacum) lze pěstovat v květináčích a využít je tak na balkonu či terase. Pokud chcete dosáhnout skutečně atraktivního barevného oživení zahrádky, vysázejte skupiny po nejméně 25 cibulkách modřence blízko sebe. A s čím modřence kombinovat? Pěkně vypadají například společně se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).

Zdroj: www.bulb.com