Modřence můžeme využít i k výzdobě domácnosti.
Zdroj: iBulb

Modřenec získal titul cibulovina roku 2019. Proč byste ho měli mít i vy?

Modřence patří k cibulovinám, které kvetou časně na jaře. Jako okrasnou rostlinu jej lidé pěstují již od 16. století. Modřenec se hodí do záhonů s jarními cibulovinami, na obruby, do skalek, jako podsadba keřů a stromů. Můžeme jej nechat zplanět v trávníku či přirychlovat v nádobách.

Co prozrazuje jméno?

V některých jazycích se modřenci říká „hroznový hyacint“ (anglicky grape hyacinth, německy Traubenhyazinthen), protože každý květ vypadá jako miniaturní hrozen. Tito elegantní krasavci symbolizují pokoru a skromnost. To prý proto, že když je chcete obdivovat, musíte na kolena. Oficiální vědecké označení Muscari zní mnohem sofistikovaněji. Vychází z řeckého označení pro pižmo, neboť některé druhy vydávají aroma podobné pižmu.

Modřence modré, bílé i růžové

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámější je modřenec arménský (Muscari armeniacum). I přes označení modřenec nejsou květy všech druhů modré. Některé mají barvu květů nachovou, růžovou, bílou, existují i dvoubarevné modřence. Tyto oblíbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve střední Asii a na Kavkaze.

Snadné pěstování

Modřence snadno odolávají mrazu a velmi snadno se pěstují. Stačí je vysadit a dál jim nemusíte věnovat žádnou zvýšenou péči. Uchytí se a každým rokem se jejich počet zvýší. Není divu, že se hodí do každé zahrady. Rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste více než jeden hrozen květů. Pokud si chcete užívat krásu modřenců, zasaďte je na podzim, dřív než se dostaví první mrazíky.

Modřence ozdobí balkon i terasu. Modřence ozdobí balkon i terasu. Zdroj: iBulb

Do zahrady, na balkon či truhlíku

Pokud si na zahrádce chcete užívat i vůni modřenců, určitě si vyberte jeden z těchto druhů: Muscari aucheri „Blue Magic“, Muscari armeniacum „Blue Spike“, Muscari botryoides „Album“ nebo Muscari macrocarpum „Golden Fragrance“. Nemáte zahradu? Většinu druhů (nejčastěji se používá Muscari armeniacum) lze pěstovat v květináčích a využít je tak na balkonu či terase. Pokud chcete dosáhnout skutečně atraktivního barevného oživení zahrádky, vysázejte skupiny po nejméně 25 cibulkách modřence blízko sebe. A s čím modřence kombinovat? Pěkně vypadají například společně se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).

Zdroj: www.bulb.com

Akční letáky