Elektrické řetězové pily

Elektrická řetězová pila se hodí k řezání menšího množství dřeva u domu nebo v zahradě, případně na prořezávání nevelkého sadu. Podmínkou je elektrická přípojka.

Ve srovnání s benzinovými pilami je provoz elektrických pil levnější. Vedle mazání řetězu nepotřebují žádné další provozní náležitosti ani přípravu, pracují okamžitě po stisknutí spínače. Mají ale nižší výkon (zpravidla 1600–2200 W), při práci je třeba počítat s přívodním kabelem a příznivým počasím bez srážek.

Motorové řetězové pily

Pro ruční řetězové pily poháněné spalovacími motory se vžily tři kategorie:

  • profesionální
  • farmářské
  • hobby

Jsou ale vlastnosti, které by pily měly mít ve všech třech kategoriích, a pokud je nemají, výběr si dobře rozmyslíme.

Kvůli bezpečnosti jsou to především brzda řetězu, která během zlomku sekundy zastaví tah, když se řetěz přetrhne, a kryt ruky.

Na životnost pak má vliv to, zda je pila na konci lišty opatřena ozubeným unášecím kolečkem, nebo se řetěz otáčí pouze po plechovém nástavci.

Hobby

Jestliže občas řežeme dříví pro vytápění rodinného domku či chalupy, případně čas od času prořezáváme stromy nebo keře, stačí nám asi čtyř až pětikilogramová pila s lištou dlouhou 30–37 cm a objemem motoru okolo 40 cm3. Tyto pily najdeme v kategorii hobby. Ty levnější mívají více dílů z plastů než pily dražší, jsou tedy lehké, ale zase se mohou díly rychleji opotřebit. I v této kategorii však například najdeme pily s tlumením vibrací rukojeti.

Farmářské

U farmářských pil patří útlum vibrací ke standardu, také bývá lépe vyřešeno držení, protože se předpokládá, že s nimi bude člověk pracovat delší čas. Podstatný je však výkon, čili obsah motoru, který by se měl pohybovat v rozmezí 50–70 cm3.

Ceny lze orientačně rovněž rozdělit podle kategorií – hobby do 10 000 Kč, farmářské do 20 000 Kč a profesionální od 20 000 výše.

Délka lišty není tak důležitá, ale u této kategorie se zpravidla vyrábí do 45 cm, navíc lišty a řetěz lze měnit podle potřeby. Farmářské pily jsou vhodné pro časté zpracovávání dřeva na topení a dokonce na občasnou práci v lese.

Profesionální

Profesionální pily jsou pak konstruovány tak, aby s nimi uživatel mohl pracovat prakticky denně a zvládal i silnější a tvrdší dřeva a pily nepotřebovaly častý servis. Tyto pily bývají například dobře vyvážené, mají velmi účinné tlumení vibrací a umějí udržovat stejnoměrný výkon při různém zatížení, což má vliv i na spotřebu benzinu.

Řetěz

Obecně platí, že pokud řežeme čerstvé měkké dřevo (většinou jehličnany), zuby se tolik neotupí jako při řezání tvrdého a hlavně suchého dřeva (většinou listnáčů); i tak zuby přebrousíme dříve, než se zcela otupí, protože pak bude jejich ostření složitější.

Snadněji se brousí standardní řetězy s takzvanými kulatými zuby (tyto řetězy jsou také nejlevnější), pro tvrdší podmínky jsou vhodnější řetězy s tzv. hranatými zuby nebo se zuby s naletovanými hroty z tvrdokovu (podobně jako listy pro cirkulárku), které odolávají štěrku či písku, s nímž se při těžbě dřeva někdy pily dostanou do styku. Tyto řetězy jsou ale asi dvakrát dražší než standardní a na broušení zubů je potřeba bruska se speciálním kotoučem.

Riziko při práci

Je poměrně vysoké, proto používáme pevné boty, pracovní rukavice, oděv, který neplandá, a ochrannou mřížku před obličej nebo brýle a při práci v lese i ochrannou přilbu.

Pro práci s řetězovou pilou se také prodává speciální oblečení s ochranou vrstvou ze speciálních umělých vláken, která ucpou řetěz v pile, jestliže jím o oděv nechtěně zavadíme, a tím zabrání nejhoršímu.

Foto Shutterstock