obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Moniliová hniloba slív znehodnocuje plody

Slíva se na jaře obalila voňavými květy, poté nasadila spoustu plodů. Ty utěšeně rostly a zrály, ale těsně před sklizní je postihla plíseň. Sen o sladkých švestkách se rozplynul, ze stromu opadávají zcela shnilé plody. Lze poškození úrody předcházet?

„Mám na zahradě asi 20 let staré zdravé stromy durancie. Loni nasadily mimořádně mnoho plodů, které však po deštích na přelomu září a srpna postihla šedá plíseň a postižené plody nešly od pecky. Jakým postřikem plody proti plísni ochránit a jak často postřik opakovat?“ ptá se Pavel Dunaj z Brna

Sladká durancie

  • Durancie je odrůda slívy, která je dle mých zkušeností vysoce odolná vůči „šarce švestek”.
  • Dobře plodí, někdy i přeplozuje a je citlivější na napadení moniliovou hnilobou.
  • Je pozdní, má vysoký obsah cukru a nejde od pecky.
  • Odrůda durancie je pěstována i v různých krajových klonech, které se od sebe mohou mírně lišit.  

moniliová hniloba moniliová hniloba Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zkáza dozrávajících plodů

Zrající plody vašich durancií byly s velkou pravděpodobností poškozeny moniliovou hnilobou plodů peckovin, jejímž původcem je houba Monilinia laxa (je to konidiové stadium houby Sclerotinia laxa). Plody jsou obvykle napadány v období dozrávání a zralosti především za vlhkého počasí.

moniliová hniloba moniliová hniloba Zdroj: Archiv ireceptar.cz Postižené plody bývají zcela znehodnoceny. Nejčastěji jsou napadeny poraněné plody, například popraskané při dozrávání, nebo poškozené kroupami či požerky škůdců.

Postřiky proti monili

Ošetření proti hnilobě plodů se provádí v lokalitách pravidelného výskytu u náchylných odrůd a zejména dojde–li k masovému poškození plodů (např. kroupami) před sklizní, přičemž je nutné striktně dodržet ochranné lhůty.

Registrované přípravky, které lze použít proti moniliové hnilobě:

  • Horizon 250 EW – ochranná lhůta 7 dní
  • Lynx a Ornament 250 EW – ochranná lhůta 7 dní
  • Teldor 500 SC – ochranná lhůta 3 dny

Akční letáky