motorová pila
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Motorové řetězové pily: k domu, do zahrady i do lesa

Řezání klasickou ruční pilou si již prakticky neumíme představit. A to zvláště v dnešní době, kdy nabídka přístrojů pro řezání dřeva je neuvěřitelně široká. Poradíme vám, jak vybrat tu pravou pro vaše potřeby.

Řada nových uživatelů díky široké nabídce tápe, kterou pilu vybrat. Nejsnáze můžete naletět při nákupu neznačkovcýh produktů. Proto vám radíme: nenechte se unést inzeráty na příliš levné přístroje. U podezřele laciných řetězových pil bývají nekvalitní nejen krycí plasty, ale i motor. Hodně nám prozradí směšovací poměr benzinu a maziva, který je u kvalitních výrobků v poměru 1:50. Naopak k výhodám moderních pil patří také menší hlučnost i spotřeba paliva, stejně jako nízké vibrace na rukojeti a vyšší výkon.

Motorová pila při práci. Motorová pila při práci. Zdroj: Stiga / Foto

Podle čeho vybírat?

Nejlepší je navštívit některou z odborných prodejen zahradní techniky, která je menší a obecně zde dostaneme lepší služby. Naopak v hobbymarketech nebo na internetu můžete často narazit na nekvalitní asijské produkty, byť nabízené za lákavou cenu. Skvělou volbu představují motorové pily od renomovaných producentů, protože v budoucnu na ně seženeme náhradní díly, a to i mnoho let po ukončení výroby.

Průřez řetězovou pilou. Průřez řetězovou pilou. Zdroj: Stihl / Foto

Pro občasné řezání

Základní kategorii motorových řetězových pil představují hobby přístroje, které se vyznačují kompaktní stavbou. Motor mívá v této řadě zdvihový objem většinou do 40 cm3 a vibrace jsou tlumeny pryžovými silentbloky. Olejové čerpadlo řezné soupravy nemá seřiditelný průtok mazacího oleje. Některé z těchto typů však mohou mít klikovou skříň z lehkých slitin, což není úplně obvyklé.

Na zahradu i těžší práci

Farmářku využijete v zahradě i na náročnější práci. Farmářku využijete v zahradě i na náročnější práci. Zdroj: Dolmar / Foto

Ideální kategorií motorových pil jsou poloprofesionální modely, nazývané také jako farmářské. Zdvihový objem již dosahuje až 50 cm3, vícekanálová technika stojí za lepším vyplachováním válce a tedy vyšší účinností. Olejové čerpadlo má seřiditelný průtok. Řetězové kolo je však jako u hobby pil vyměnitelné v kompletu se spojkovým bubínkem. Farmářky jsou vhodné pro ty z nás, kteří potřebují vysoký pracovní výkon, solidní životnost, ale zároveň hledí i na nižší pořizovací cenu. 

Vzhůru do lesa!

Nejvýkonnější kategorií jsou profesionální pily, určené především na těžbu dřeva. Menší pily pro odvětvování nabízí v základu vysoký výkon, takové pily jsou ale po stránce objemu válce menší a tedy i lehčí. Tělo profi pil je vyrobeno z hliníkové nebo hořčíkové slitiny. Největší modely pro těžbu mohou mít dlouhou řezací lištu, velmi výkonný motor s objemem válce třeba i 100 cm3 a nabízí i komfort v podobě dekompresního ventilu pro snadné startování nebo vyhřívanou rukojeť, která přijde vhod při práci v chladných ročních obdobích.

Akční letáky