Mravenci na pivoňkách jsou častým jevem, který mnohé zahrádkáře znervózňuje. Často se domnívají, že jim mravenci škodí, a proto se je snaží co nejrychleji odstranit.

Ve skutečnosti však mravenci pivoňkám prospívají a hrají důležitou roli v jejich ekosystému. Proč byste je z pivoněk neměli odstraňovat?

Jak pomáhají mravenci pivoňkám? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Flower Hill Farm:

Zdroj: Youtube

Vzájemná symbióza

Pivoňky a mravenci mají mezi sebou tzv. symbiotický vztah, kdy na sobě navzájem profitují. Některé druhy pivoněk totiž vyžadují pomoc mravenců při svém rozmnožování. Jedná se o tzv. myrmekofilii, kdy pivoňka poskytuje mravencům pokrm a mravenci na oplátku pomáhají rostlině s reprodukcí.

Pivoňky produkují malé, sladké, pryskyřičné látky, které se nazývají extraflory a mravenci ji milují. K rozmnožování přispívají tím, že přenášejí semena pivoněk do svých hnízd, kde jsou dokonale chráněna před škůdci i možnými chorobami v půdě.

Faktem je, že bez pomoci mravenců by některé druhy pivoněk mohly být v ohrožení vyhynutí.

Ochrana rostliny

Mravenci na pivoňkách jsou i účinnou ochranou před nežádoucími škůdci rostlin, které se jich obávají. Díky tomu je rostlina ochráněna před jejich možnou zkázou nebo náchylností k nemocem.

Důkaz správného ekosystému

Pokud se na vašich pivoňkách vyskytují mravenci pravidelně, vězte, že je vaše zahrada v naprostém pořádku. Mravenci jsou totiž přirozenou součástí ekosystému a přispívají k jeho rozmanitosti a stabilitě.

Nejčastější problémy

Přestože jsou pivoňky poměrně statné a odolné rostliny, mohou podlehnout některým škůdcům. Častým návštěvníkem bývají mšice, což se projevuje deformací listů. Pivoňky jsou náchylné i na některé druhy plísní, které se projevují žlutými až oranžovými skvrnami na listech.

U pivoněk vždy myslete také na dostatečnou drenáž, předejdete tak možné hnilobě kořenů. Může to ohrozit celou rostlinu, protože kořeny nedostávají dostatečnou dávku kyslíku. Velkým nebezpečím pivoněk je i šedá stonková hniloba.

U bylinných pivoněk dochází k napadení stonků těsně pod povrchem půdy a první příznaky jsou viditelné mnohdy již krátce po vyrašení. Pokud vám roste pivoňka jako hustý keř, pravděpodobnost napadení je větší. Problémem je někdy i nadměrné zasychání pupenů, které bývá nejčastěji vyústěním dlouhodobé nežádoucí zátěže v podobě nemoci i napadení škůdci.

Související články

Zdroje: www.fajntip.cz, www.dumazahrada.cz, www.nkz.cz