Pokud se u vás mravenci ještě neobjevili, můžete si gratulovat. Mají velmi rozvinuté smysly, které z nich dělají přirozené "hledače potravy" a málokdy jim uniknou taková lákadla, jako jsou třeba rozsypaný cukr, rozbitá vejce nebo otevřený pytlík se sušenkami či bonbóny.

Nejlepší obranou před mravenci zde není útok, ale neopak včasná prevence. Sypké potraviny jako je cukr, mouka, granko apod. patří do pevně uzaviratelných nádob. Otevřené papírové obaly jsou pro mravence jako čestná vstupenka na hostinu. Snažte se takovým lákadlům vyhnout a mravenci si po několikáté neúspěšné výpravě do vaší spíže další výlet rozmyslí.

Když už jsou "doma"

Pokud se už mravenci objevili v našem bytě či na zahradě, přišel čas na útok. Zničení několika generací mravenců však není zcela nezbytné. Pokud je chceme dostat z domu, podnikneme preventivní opatření se skladováním potravin, případně i vyklidíme celou spíž. Často tak lze objevit různé škvíry, kterými se k vám mravenci sami zvou na hostinu.

Nalezené škvíry a otvory lze například zalepit silikonem. Ten je dostatečně pevný, aby vytvořil těsnou výplň mravenčí cestičky - navíc vylučuje i mravencům nepříjemné aromatické látky. Často se také doporučuje nalít do škvír prostředek na mytí nádobí.

Jak dostat mravence ze zahrady

Na malé cestičky i "mravenčí dálnice" položíme poblíž mraveniště silně aromatické látky - například skořici, papriku, hřebíček nebo majoránku. Mraveniště sypeme vysušenou sedlinou z kávy. V blízkosti mraveniště také můžeme umístit převrácený kelímek od jogurtu se směsí droždí, cukru a trošky vody. Pomáhá také špinavá voda z nádobí. V krajním případě můžeme mraveniště i vysát vysavačem. Když mravenci své hnízdo opustí, musíme ho dezinfikovat a následně zlikvidovat, aby ho mravenci znovu neosídlili.

Než však začneme s podobnými akcemi na zahradě, je dobré se zamyslet, zda mravenci představují skutečný problém. Vaši kupní smlouvu na pozemek si přečíst nemohou a tak je vlastně vyháníte z jejich přirozeného prostředí.

Foto MorgueFile.com, Jusben