obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mrazuvzdorné juky na kmínku pro originální zahrady

V našich zahradách se s těmito dekorativními rostlinami zatím nesetkáváme často. Lze je však celoročně pěstovat veku a vytvořit si doma kouzlo středomoří či ještě vzdálenějších končin…

Známe je především jako pokojové rostliny, okrasné listovými růžicemi na koncích dřevnatých stonků. Ze zahradních juk býval u nás po dlouhá desetiletí pěstován jen druh juka vláknitá (Yucca filamentosa) s přízemní listovou růžicí a nádhernými květy. Avšak i juky na kmínku lze pěstovat na zahradě: například druhy Yucca rostata, Y. elata, Y. thomsoniana či Y. gloriosa.

pouštní zahrada plná sukulentů pouštní zahrada plná sukulentů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Exotická poušť na české zahradě

Na rozdíl od juky vláknité se stromovité juky nehodí do jakéhokoliv typu či části zahrady. Třeba v tradiční venkovské zahradě by vzrostlá stromovitá juka mezi ovocnými dřevinami či zeleninovými záhony působila trochu nepatřičně. Tyto druhy juk jsou vhodné především pro městské a originálně pojaté zahrady, kde je vysazujeme buď jako výrazné solitery, anebo i ve skupinové výsadbě v kombinaci s dalšími rostlinami pouštního a polopouštního charakteru (mrazuvzdorné opuncie a mrazuvzdorné kaktusy, netřesky, rozchodníky, nižší suchomilné traviny, malé druhy borovic a podobně).

Mrazuvzdorné juky sice také dobře snášejí silnější mrazy Mrazuvzdorné juky sice také dobře snášejí silnější mrazy Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Pěstování juk a zimní ochrana
  • Juky vyžadují slunné místo a propustnou půdu. Na zálivku ani živiny náročné nejsou.

Stromové mrazuvzdorné juky sice také dobře snášejí silnější mrazy, avšak bez dostatečné ochrany nemusí přežít naši studenou a především poměrně vlhkou zimu. V takových podmínkách jim mohou zahnívat růžice i kořeny.

  • V zimě proto zakryjeme zeminu kolem kmínku igelitem, aby zůstal kořenový bal v relativním suchu.
  • Zatékání vody do listových růžic zabráníme třeba skleněnou či plastovou stříškou nebo alespoň krytem z igelitu.

Během zimy je třeba stav rostlin několikrát kontrolovat a případně ihned vysušit vodu zateklou do růžic.

Letité juky jsou osobité a nepřehlédnutelné Letité juky jsou osobité a nepřehlédnutelné Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Víte, že...

● ...juky jsou blízce příbuzné s dracénami a s agáve a společně patří do jedné čeledi – Agavaceae? Rod Yucca zahrnuje kolem 60 botanických druhů. Jejich domovinou je Amerika a západní Indie.
● ...mladé květní stvoly a poupata některých juk (např. Y. aloifolia či Y. elata) se používají jako zelenina a konzumovat je můžeme syrové i vařené?
● ...vlákna obsažená v listech juk se průmyslově zpracovávají a využívají pro výrobu různých tkanin, provazů a lan či koberců?

Akční letáky