Bujný chochol listů na kmeni působí velmi atraktivně. Některé exoticky působící juky na kmínku lze i u nás celoročně pěstovat venku.
Známe je především jako pokojové rostliny, okrasné listovými růžicemi na koncích dřevnatých stonků. Ze zahradních juk býval u nás po dlouhá desetiletí pěstován jen druh Yucca filamentosa s přízemní listovou růžicí a nádhernými květy. Ovšem také mrazuvzdorné stromové juky jsou velice dekorativní rostliny. V našich zahradách se s nimi zatím nesetkáváme v příliš hojném počtu, ale třeba při dovolené ve Středomoří, můžeme spatřit mnoho těchto nádherných rostlin s atraktivními květenstvími. Pěstovat můžeme například druhy Yucca rostata, Y. elata, Y. thomsoniana či Y. gloriosa.
juka
Originální juka pro originální zahradu
Na rozdíl od juky vláknité se stromovité juky nehodí do jakéhokoliv typu či části zahrady. Třeba v tradiční venkovské zahradě by vzrostlá stromovitá juka mezi ovocnými dřevinami či zeleninovými záhony působila trochu nepatřičně. Tyto druhy juk jsou vhodné především pro městské a originálně pojaté zahrady, kde je vysazujeme buď jako výrazné solitéry, anebo i ve skupinové výsadbě v kombinaci s dalšími rostlinami pouštního a polopouštního charakteru (mrazuvzdorné opuncie a další kaktusy, netřesky, rozchodníky, nižší suchomilné traviny, malé druhy borovic a podobně).
kvetoucí juka
Aby juky úspěšně přezimovaly
Stromové mrazuvzdorné juky sice také dobře snášejí silnější mrazy, avšak bez dostatečné ochrany nemusí přežít naši studenou a poměrně vlhkou zimu – v takových podmínkách jim mohou zahnívat růžice i kořeny.
- V zimě proto zakryjeme zeminu kolem kmínku igelitem, aby zůstal kořenový bal v relativním suchu.
- Zatékání vody do listových růžic zabráníme třeba skleněnou či plastovou stříškou nebo alespoň krytem z igelitu.
- Během zimy je třeba stav rostlin několikrát kontrolovat a případně ihned vysušit vodu zateklou do růžic.