obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mrazuvzdorné juky na kmínku vnesou do zahrady kouzlo pouště

Bujný chochol listů na kmeni působí velmi atraktivně. Některé exoticky působící juky na kmínku lze i u nás celoročně pěstovat venku.

Známe je především jako pokojové rostliny, okrasné listovými růžicemi na koncích dřevnatých stonků. Ze zahradních juk býval u nás po dlouhá desetiletí pěstován jen druh Yucca filamentosa s přízemní listovou růžicí a nádhernými květy. Ovšem také mrazuvzdorné stromové juky jsou velice dekorativní rostliny. V našich zahradách se s nimi zatím nesetkáváme v příliš hojném počtu, ale třeba při dovolené ve Středomoří, můžeme spatřit mnoho těchto nádherných rostlin s atraktivními květenstvími. Pěstovat můžeme například druhy Yucca rostata, Y. elata, Y. thomsoniana či Y. gloriosa.

juka juka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Originální juka pro originální zahradu

Na rozdíl od juky vláknité se stromovité juky nehodí do jakéhokoliv typu či části zahrady. Třeba v tradiční venkovské zahradě by vzrostlá stromovitá juka mezi ovocnými dřevinami či zeleninovými záhony působila trochu nepatřičně. Tyto druhy juk jsou vhodné především pro městské a originálně pojaté zahrady, kde je vysazujeme buď jako výrazné solitéry, anebo i ve skupinové výsadbě v kombinaci s dalšími rostlinami pouštního a polopouštního charakteru (mrazuvzdorné opuncie a další kaktusy, netřesky, rozchodníky, nižší suchomilné traviny, malé druhy borovic a podobně).

kvetoucí juka kvetoucí juka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Aby juky úspěšně přezimovaly

Stromové mrazuvzdorné juky sice také dobře snášejí silnější mrazy, avšak bez dostatečné ochrany nemusí přežít naši studenou a poměrně vlhkou zimu – v takových podmínkách jim mohou zahnívat růžice i kořeny.

  • V zimě proto zakryjeme zeminu kolem kmínku igelitem, aby zůstal kořenový bal v relativním suchu.
  • Zatékání vody do listových růžic zabráníme třeba skleněnou či plastovou stříškou nebo alespoň krytem z igelitu.
  • Během zimy je třeba stav rostlin několikrát kontrolovat a případně ihned vysušit vodu zateklou do růžic.

juka pod sněhem juka pod sněhem Zdroj: Archiv ireceptar.cz
Zajímavosti ze světa juk, aneb věděli jste, že…
  •  ...juky jsou blízce příbuzné s dracénami a s agáve a společně patří do jedné čeledi – Agavaceae? Rod Yucca zahrnuje kolem 60 botanických druhů. Jejich domovinou je Amerika a západní Indie.
  •  ...mladé květní stvoly a poupata některých juk (např. Y. aloifolia či Y. elata) se používají jako zelenina a konzumovat je můžeme syrové i vařené?
  •  ...vlákna obsažená v listech juk se průmyslově zpracovávají a využívají pro výrobu různých tkanin, provazů a lan či koberců?

Akční letáky