Fíkovník neboli smokvoň můžete snadno pěstovat i v našich klimatických podmínkách.
Zdroj: profimedia.cz

Jak pěstovat fíkovník na zahradě: Důležitý je správný výběr a umístění

Máte rádi čerstvé, voňavé a sladké fíky? Zkuste si vypěstovat mrazuvzdorný fíkovník s opravdu chutným plody. Je to možné i v našich podmínkách, a dokonce se z toho stává běžná záležitost.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Jedná se o jeden z mála fíkovníků, který plodí výborné jedlé fíky. Aby tomu tak bylo i v našich domácích podmínkách, je nutné, aby šlo o kultivary, které nepotřebují k opylení hmyz. Běžně je seženete v našich zahradnictvích a můžete si většinou vybrat druhy s barvou plodů od žluté, přes zelenou až po fialovou či modrou. Fíkovník neboli smokvoň roste jako opadavý keř nebo menší strom, který běžně dosahuje výšky 0,5 až 3 m a má rozložitou korunu.

Protože se fíkovník většinou prodává jako kontejnerová sazenice, má zpravidla dost propletené kořeny, které je nutné opatrně rozplést. Protože se fíkovník většinou prodává jako kontejnerová sazenice, má zpravidla dost propletené kořeny, které je nutné opatrně rozplést. Zdroj: profimedia.cz

Vyberte si odrůdy, kterým se u nás daří

Původně pochází fíkovník z jižního Španělska, Balkánského poloostrova a z jihovýchodní Asie. Dnes je tento druh typický především pro oblast celého Středomoří. Fíkovník je i přes svůj subtropický původ poměrně nenáročný k pěstování, stačí dodržet jen pár základních věcí. Je jen na vás, jestli se rozhodnete pečovat o rostlinu v přenosné nádobě, nebo si fíkovník vysadíte přímo do zahrady. Kterým druhům se u nás nejvíce daří? Vsaďte na ty ověřené, jsou totiž dobře odolné chladnějšímu počasí nebo dokonce i mrazu. Velice populární jsou například: White Marseiiles, Brown Turkey, Troja, Dotato, Hardy Chicago, Violette Dauphine, Trojano nebo Bornholm.

Před výsadbou se postarejte o kořeny

Protože se fíkovník většinou prodává jako kontejnerová sazenice, má zpravidla dost propletené kořeny, které je nutné opatrně rozplést. Nikdy tuto fázi nepodceňujte, rostlina by se pomaleji vyvíjela a mohla by mít potíže s růstem. Následně ji přesaďte buď přímo do půdy, nebo do velkého květináče. V druhém případě bude potřeba fíkovník jednou za dva roky přesadit do většího květináče a zároveň trochu zkrátit kořeny.

Vhodný substrát je nepostradatelný

Nejvíce vyhovuje fíkovníku dobře propustný substrát složený z kvalitního kompostu, listovky, písku a jílu, který si snadno namícháte i sami. Můžete přidat i trochu rozpustného hnojiva, nejlépe na organické bázi.

Nároky na stanoviště

Přestože je fíkovník v podstatě nenáročná rostlina, vždy je lepší mu dopřát vyhřáté místo s dostatkem slunce a nejlépe chráněné před severním větrem. Velice výhodná je i jižní stěna domu, kde se celý den kumuluje teplo. Doporučuje se nevysazovat přímo do zahrady mladší rostliny tří let, protože jsou citlivější a méně odolnější.

Zálivka je důležitá pro kvalitu plodů

Přestože fíkovník vydrží i velká sucha, potřebuje dostatek vláhy. Bez vody se nedočkáte kvalitních fíků, mohly by před dozráním zbytečně opadat, anebo by byly málo šťavnaté. Platí to především pro rostlinu v květníku, kterou byste měli během horkých dní zalévat i 2x denně. Fíkovník vysazený přímo do země zalévat tolik nemusíte, záleží na počasí. V případě opravdu horkého léta zavlažujte častěji. Vyvarujte se i teplotních šoků a nepoužívejte během horkých dní studenou vodu, fíkovník by mohl špatně růst a přijít o listy i plody. Během zimy zalévejte minimálně, aby rostlina neuhnila.

Jak s hnojením?

Venkovní fíkovníky není potřeba během sezóny přihnojovat, stačí vždy na počátku dodat trochu vyzrálého kompostu nebo dlouhodobého hnojiva. Rostlině v nádobě naopak dodávejte živiny pravidelně, nejlepší jsou hnojiva s postupným uvolňováním. Pozor si však dejte na zbytečně velký obsah dusíku, který sice fíkovník podpoří v růstu, ale na úkor bohaté úrody.

Rostlině v nádobě dodávejte živiny pravidelně, nejlepší jsou hnojiva s postupným uvolňováním. Rostlině v nádobě dodávejte živiny pravidelně, nejlepší jsou hnojiva s postupným uvolňováním. Zdroj: profimedia.cz

Zazimování fíkovníku

Rostliny pěstované venku byste měli vždy během zimního období ochránit před silnými mrazy. Stačí, když přihrnete ke kořenům vyšší vrstvu zeminy a kmínek obalíte netkanou textilií. Fíkovník v nádobě přemístěte do chladnější a tmavé místnosti, kde je teplota okolo 10 °C.

Zdroje: www.nasezahrada.com, www.abecedazahrady.dama.cz, www.zahradkarskaporadna.cz

Akční letáky