Mezi nejčastější a nejotravnější škůdce patří mšice. Jsou odolné a vytrvalé. A dokážou potrápit nejen pěstitele, ale hlavně rostlinky. Je jim jedno, zda se vrhnou na zeleninový záhon, nebo se usadí v teple domova a okupují pokojové rostliny. Neusněte na vavřínech a zabraňte mšicím, aby se u vás objevily ještě dřív, než na to pomyslí!

Chřadnoucí rostlina

Že je něco v nepořádku, si všimnete poměrně brzy. Rostlinkám se přestává dařit, výhonky rychle umírají a na spodních stranách listů se prohání černě, zeleně nebo červeně zbarvené kuličky s nápadně dlouhýma nohama. Věřte, že je čas přejít do útoku a už včera bylo pozdě. Jedná se o mšice, které doma ani na zahradě rozhodně mít nechcete.

Jak se elegantně zbavit mšic? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Naštěstí nemusíte čekat, až hmyzí škůdci zaútočí, můžete jednat v předstihu, takže preventivně. A další dobrou zprávou je, že nemusíte sahat po chemii, ale můžete využít pomoc přímo z přírody.

Pro milovníky kávy

Pokud milujete pití překapávané kávy a dopřáváte si ji denně, lógr nevyhazujte. Bude se vám hodit. Kávový odér mšicím a ostatním škůdcům nijak nevoní. Nemusíte z něj vařit žádné lektvary, stačí, když kávovou sedlinu nasypete doma do květináčů k pokojovým rostlinám a venku zase na záhon. Navíc touto cestou zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Nejenže se zbavíte škůdců, ale káva funguje jako přírodní hnojivo pro některé rostliny, dodáte jim tak spoustu živit.

Mátu mšice nenávidí

Máta je skvělá bylinka. Nejen pro lidi, ale i jako ochránce rostlin. Pro nás má nedocenitelné účinky na zažívání. Kdo by neznal úlevný mátový čaj při zažívacích potížích.

Škůdcům ale máta rozhodně nevoní. Vysaďte pár mátových rostlinek k zeleninovým záhonům a doma k pokojovým rostlinám umístěte květináč s touto voňavou bylinkou. Právě vůně máty je to, co hmyz nemá rád a odpuzuje jej.

Mátový postřik

Pokud byste chtěli mátu proti škůdcům aplikovat přímo, Vložte hrst lístků máty do 1 litru vody a nechte dva dny odstát. Potom sceďte a mátový postřik aplikujte na listy postižených rostlin. Pravidelně opakujte a mšice se k vašim rostlinám ani nepřiblíží.

Afrikány, kopřivy, ocet i pelyněk

Když se podíváte na zeleninové záhony v Itálii nebo Francii, uvidíte, že se mezi zeleninou ledabyle vyjímají afrikány. Rozhodně to není liknavost zahrádkářů a pěstitelů. Afrikány mají v záhonech své pevné místo a velmi důležitou úlohu. Tyto žlutě až oranžově zbarvené rostlinky připomínající drobné karafiáty totiž odpuzují mšice a další hmyzí škůdce. Na záhonech dokonce odpuzují i háďátka, která mají tendence likvidovat úrodu. Zkusit můžete ještě také kopřivový výluh, octovou lázeň nebo pelyňkový postřik.

Související články

Zdroje:www.youtube.com, pestujme.cz, www.prozeny.cz, brno.rozhlas.cz