Nápad je to za pár korun a pokud máte stužku doma, tak i zadarmo. Na vyhubení otravných mšic existuje obyčejná finta. Mšice nejčastěji napadají růže, které dělají vaši zahradu tak krásnou. A jak se jich tedy zbavit?

Potřebujete stužku žluté barvy anebo nějaké obyčejné žluté triko, které umístíte v blízkosti květiny. Žlutá je totiž oblíbená barva slunéčka sedmitečného neboli berušky a ta je přirozeným nepřítelem mšic. Jakmile někde uvidí žlutou, zamíří tam.

Pokud nemáte stužku, vystačíte si s obyčejným trikem

Stužky nebo rozstříhané triko uvažte kolem stonku a několik dní počkejte. Při troše štěstí se tam brzy objeví i oranžové larvy. Ty mšice pojídají ještě daleko vehementněji než jejich rodiče. Uvidíte, že po mšicích nebude za chvíli ani památky.

Pokud mšice nezlikvidujete, za chvíli oni zlikvidují vaši zahradu. Objevit se vám můžou na rostlinách i v bytě. Najít je ovšem dá pěknou práci.

Byt musíte opravdu pečlivě projít a všechny pokojové rostliny detailně prohlédnout. V ideálním případě je strčte do vany a osprchujte. Zbavíte tak květiny prachu a dost možná zahubíte i pár škůdců. Na ty pomůže kromě vody i olejová emulze.

Pomůže olejová emulze i zálivka

Olejová emulze se skládá z pangamového oleje a vody. Směsí pak naplníte mlžící fixírku a obalíte celou rostlinu. Sice je to náročné, ale ve výsledku to všechny mšice zneškodní.

Použít lze také zálivku se zneškodňující látkou na hmyz, kterou zakoupíte v obchodě. Prášek pak jen vysypete do vody a je to. Pravidelným zaléváním škůdci vymizí. Kromě mšic vám život mohou znepříjemňovat třeba svilušky.

Ty dělají na rostlinách drobné pavučinky. Platí na ně odvar z heřmánku nebo cibule. Cibulové slupky nechejte louhovat tři dny v horké vodě a následně přeceďte. Rozprašovačem ji pak stříkejte na pokojové květiny. Obdobným způsobem můžete vytvořit i odvar z heřmánku. Nezapomeňte ho však více naředit.

Zdroje: chalupari-zahradkari.cz, living.iprima.cz