obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mučenky ze semínka: Jak je vysít a dále pěstovat, aby kvetly a plodily?

Popínavé mučenky mají atraktivní květy a lahodné plody. V obchodech se někdy prodávají pod názvem maracuja. I ze semínek těchto plodů lze vypěstovat rostlinu.

Mučenky (Passiflora) jsou nádherné, tropické až subtropické popínavé rostliny, které můžeme relativně snadno pěstovat v zimních zahradách, na zasklených balkonech i v bytech. V našich podmínkách se mučenky pěstují hlavně jako rostliny okrasné, které okouzlí krásou svých exotických, zajímavě tvarovaných, velkých, různobarevných květů. Ale i v domácích podmínkách se můžeme dočkat vlastních plodů.

Příprava a výsev semínek

Mučenky mají tmavá semínka, velká několik milimetrů, obalená sladkou rosolovitou hmotou, která tvoří hlavní jedlou část plodu.

květy a nezralé plody mučenky květy a nezralé plody mučenky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Z plodu vybereme semena a namočíme je přibližně na 2–4 dny do vody.
 • Od semen se během této doby oddělí rosolovitý obal a v nádobce se vytvoří „slizký“ roztok, který přes sítko nebo hadřík přecedíme a několikrát obsah propláchneme teplou vodou, aby se oddělila čistá semena.
 • Ta pak vysejeme do výsevního substrátu (nejlépe do rašeliny s perlitem či pískem v poměru 1:1), asi 0,5 cm hluboko a zalijeme je podmokem tak, aby byl substrát mírně vlhký.
 • Květináč s výsevem zakryjeme třeba igelitovým sáčkem nebo zavařovací láhví.
 • Výsevy umístíme na polostinné místo (nesmí být na přímém slunci).

Klíčky si dávají na čas

Semena klíčí nejlépe při teplotách 22–28 °C různě dlouhou dobu: některé rostlinky se mohou objevit již po 2–3 týdnech, většina vyklíčí do 5–6 týdnů, jiné až za několik měsíců. Proto nezoufejme, pokud rostlinky nezačnou klíčit ani po několika týdnech – květináče nevyhazujeme a substrát udržujeme stále vlhký. Budeme–li trpěliví, rostlinek se určitě dočkáme.

květ mučenky (Passiflora) květ mučenky (Passiflora) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Otužování a přesazování semenáčků

Když semenáčky vyrostou asi 2 cm, začneme je postupně otužovat – na chvíli květináčky odkryjeme a dobu větrání každý den prodlužujeme. Asi po týdnu už můžeme kryt sundat. Dosud nevyklíčená semínka pak mohou vyklíčit i bez zakrytí – rostlinky již vyklíčené totiž vytvoří svým novým „sourozencům“ vhodné mikroklima.

Mladé rostlinky ve výsevní nádobě dopěstujeme do velikosti 5–10 cm a poté je jednotlivě přesadíme do 6–8 cm velkých květináčků do směsi kompostové zeminy, rašeliny a písku v poměru 2:1:3.

Pěstování mučenek

Tropickým druhům se daří nejlépe při celoročních teplotách 20– 28 °C. Ideální pro jejich pěstování jsou teplé skleníky a zimní zahrady, ale dobře se jim daří i při pěstování v bytech na slunném místě.

plod mučenky plod mučenky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Subtropickým mučenkám vyhovují v létě stejné teploty jako tropickým rostlinám, potřebují však chladnější zimování s teplotami 8–18 °C dle druhu. Teplejší zimování přežijí tyto druhy pouze na velice světlém místě, ale i tak jim žloutnou a opadávají listy, rostliny se oslabují a přes sezonu pak pomaleji přirůstají a málo kvetou. Podobné následky má však i příliš chladné zimování v teplotách 1–5 °C.

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Stonky mučenek jsou slabé, plazivé, dlouhé i několik metrů a úponky se přichytávají k opoře.

  Všechny mučenky jsou světlomilné, vyhovuje jim stanoviště na plném slunci, orientované na jih či západ. Při nedostatku světla (např. na okně k severu) bude mučenka sice také růst, květů a plodů se však nedočkáme.
 • Tropickým i subtropickým mučenkám velice prospívá letnění. Nejlepší je zapustit květináče s rostlinami do záhonu na světlém, chráněném místě zahrady, nebo je umístit na balkon či terasu. Od jara do podzimu je vydatně zaléváme. Mají také rády pravidelné rosení.
 • V zimě (hlavně u rostlin zimovaných v chladu) naopak zálivku omezíme a rostlinu zaléváme teprve tehdy, až povrch zeminy zcela proschne.
 • Rostliny od jara do konce léta hnojíme každé dva týdny hnojivy pro kvetoucí okrasné rostliny.

Chutná dužina plodů mučenky je plná semínek Chutná dužina plodů mučenky je plná semínek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Aby mučenky kvetly, vyžadují řez

Květy zakládají mučenky pouze na nových výhonech. Proto rostliny vyžadují každoroční řez, při němž stonky zkrátíme přibližně o třetinu (řez je nejlepší provést na přelomu zimy a jara). Poupata na nových výhonech vyrůstají po jednom až čtyřech z paždí listů přibližně od konce jara do poloviny podzimu a květy vydrží jeden až tři dny. Silné, bohatě rozvětvené mučenky mohou v dobrých podmínkách vytvořit až několik desítek květů najednou.

Bude mučenka plodit?

Většina druhů mučenek je cizosprašná – to znamená, že plody se začnou tvořit teprve až po opylení pylem z jiné rostliny. Pyl z jednoho květu na druhý přeneseme třeba vatičkou na špejli nebo pinzetou odtrhneme prašník z květu jedné rostliny a opylíme jím květy druhé rostliny. Existují však druhy, např. Passiflora edulis, které plodí i po opylení vlastním pylem.

Akční letáky