Dekorativní kůra

Kůra patří mezi nejčastější druhy mulče v okrasných zahradách, mulčují se jí dřeviny i trvalky. K bujně rostoucím dřevinám volíme hrubou frakci, do trvalek je vhodnější jemněji podrcená kůra. Materiál vždy odebíráme z dobře ověřených zdrojů, což poznáme třeba tak, že kvalitní kůrový mulč nádherně voní. Kůra by měla být ošetřená propařením, které odstraní zárodky chorob a škůdců. Neošetřená kůra totiž může na záhonu nadělat více škody než užitku: plísně a ostatní patogeny na sebe nenechají dlouho čekat a z kůry se začnou přesouvat i na keře a květiny.

Kůrou nešetřete

Aby vrstva mulče plnila funkci a držela záhon v bezplevelném stavu, je potřeba vytvořit alespoň patnácticentimetrovou vrstvu. Kůra je organický materiál a vlivem klimatických podmínek se postupně rozkládá, čímž se její vrstva snižuje. Obohacuje však půdu zároveň o cenný humus, takže vniveč nepřijde. Pravidelně bychom proto měli kůru přisypávat a udržovat požadovanou výšku. Často kůru používáme ve spojení s černou netkanou textilií, kterou pokryjeme povrch záhonu a teprve pak nasypeme mulč. Textilie bezpečně zamezí prorůstání plevelů, takže nepotřebujeme tolik kůry, hodí se zejména mezi keře, kdežto v trvalkovém záhonu je lepší mít pouze vrstvu mulče.


Praktická štěpka

Štěpkovače patří mezi šikovné zahradní pomocníky. Pořezané větve stromů a keřů můžeme okamžitě zpracovat na jemnou drť, kterou lze použít stejně jako kůru. Štěpkování patří mezi skvělé recyklační ekologické metody. Nemusíme sušit a pálit větve, případně je vyhazovat do odpadu. Štěpka stejně jako kůra podléhá rozkladu a její vrstvu je potřeba doplňovat. Používáme ji v sadu, k okrasným stromům a keřovým skupinám, hodí se všude tam, kde nezáleží tolik na kráse mulčované plochy (na malý záhonek do předzahrádky zvolíme raději kůru).


Posečená tráva

Nadrobno posekaná tráva redukuje prorůstání i vytrvalých plevelů poměrně spolehlivě, používáme ji především na zeleninové záhony. Používáme-li lehký, vzdušný a kyprý materiál, může být nastýlka silná 2–3 cm. U těžkého, kompaktnějšího materiálu, jako je například nadrobno posekaná tráva, stačí jen tenká vrstva kolem 1 cm. Pod příliš silnou vrstvou mulče by měly půdní organismy málo vzduchu a vrstva nastýlky by mohla zahnívat. Vzniklé látky, které se deštěm dostanou ke kořenům rostlin, by pak brzdily jejich růst. Tenká vrstva nastýlky však poměrně rychle zetlí, takže ji musíme obnovovat.Více o jejím využití se dočtete v článku Využijte posečenou trávu: mulčování, kompostování, výroba bioplynu. Podobně lze využít i slámu.

Trvanlivý štěrk

Vlastně mezi mulčovací materiály nepatří, ale hodí se do s

teplomilných rostlin, kde působí čistě a rostliny v něm pěkně vyniknou. Navíc akumuluje teplo, což rostlinám svědčí. Štěrkový kryt velmi spolehlivě zabraňuje prorůstání plevelů a dobře odvádí od rostlin vlhkost, kterou mnoho skalniček a středomořských rostlin nesnáší. Štěrk je vhodné pokládat po výsadbě rostlin na drenážované záhony ve výšce alespoň 6 cm. Mezi štěrk a propustný substrát můžeme položit vrstvu netkané textilie, pak se pěstované rostliny nemohou samy rozrůstat, ale šanci nemá ani plevel. Ten, který se uchytí z navátých semínek, snadno vyškubneme.