Muškáty jsou nádherné květiny, které okouzlují jak svou vůní, tak i pestrobarevnými květy. Aby však dosáhly svého maximálního potenciálu krásy, je důležité jim poskytnout správnou péči, včetně pravidelného hnojení. To je klíčovým faktorem ovlivňující jejich růst, vývoj i samotné kvetení. Vyzkoušejte osvědčené domácí hnojivo zkušených hospodyněk, které mají z muškátů barevné vodopády.

Jak jednoduše lze muškáty rozmnožit řízkováním, můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu Receptář prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Hnojivo bohaté na živiny

Muškáty patří mezi rostliny s vysokými nároky na živiny, zejména během období intenzivního růstu a kvetení. Pravidelné hnojení jim tak poskytuje potřebné minerály, jako je dusík, fosfor, draslík, a další mikroživiny, které podporují zdravý a bujný růst rostlin společně s tvorbou květů. Dostatečný přísun živin z hnojiva posiluje také obranyschopnost muškátů, díky čemuž se stávají odolnějšími vůči nežádoucím chorobám a škůdcům.

Druhy hnojiv pro muškáty

Existuje mnoho různých druhů hnojiv, které můžete použít pro zdravý růst a kvetení muškátů. Mezi nejběžnější druhy patří organická hnojiva, minerální hnojiva a tekutá hnojiva. Organická hnojiva jsou vyrobená z přírodních materiálů, jako je kompost, hnůj nebo kostní moučka, a poskytují pomalé uvolňování živin do půdy. Minerální hnojiva jsou naopak chemicky vytvořená a obsahují konkrétní druhy živin ve vyvážených poměrech. Tekutá hnojiva jsou zase snadno dostupná a obsahují živiny ve formě, kterou rostliny mohou okamžitě vstřebat.

Levné domácí hnojivo

Domácí hnojivo si můžete snadno vyrobit, aniž byste ho předražené museli koupit v obchodě. Hlavními složky hnojiva pro muškáty je kyselina boritá a popel, které účinně podporují růst a zdraví rostlin. Kyselina boritá je známá svými pozitivními účinky pro tvorbu chlorofylu a stimulaci kvetení. Popel zase obsahuje různé minerální látky, které jsou pro rostlinu velmi důležité.

Jednoduchá a rychlá příprava

Během přípravy domácího hnojiva z kyseliny borité a popela je třeba dodržovat správné poměry surovin. 10 g kyseliny borité přidejte do 10 l vody a důkladně promíchejte, dokud se kyselina úplně nerozpustí. Poté do roztoku přisypte jednu sklenici popela a opět promíchejte, aby se popel rovnoměrně rozptýlil.

Doporučené dávkování hnojiva

Hotové hnojivo můžete používat jako zálivku nebo jako postřik na listy rostliny. Během období aktivního růstu hnojte muškáty jednou za dva týdny. Tímto jednoduchým domácím hnojivem z kyseliny borité a popela můžete podpořit zdravý růst a kvetení rovněž dalších vašich rostlin, jako jsou například gerbery, a přispět tak k jejich celkovému zdraví a vitalitě.

Související články

Zdroje: flower.htgetrid.com, pelargonium-for-europe.com