Toužíte po bohatě kvetoucích muškátech, ale těm vašim se zrovna dvakrát nedaří? Vyzkoušeli jste nejrůznější chemická hnojiva, ale nic nepomáhalo? Pak si připravte roztok podle našich babiček, který vaše muškáty požene do květu o sto šest.

Muškáty potřebují živiny, pokud je tedy kvalitně nehnojíte, nebudou kvést. Můžete samozřejmě koupit hnojivo přímo na muškáty v obchodě, ale nečekejte žádný velký zázrak. Lepší, ale hlavně levnější variantou pro vás bude připravit si pro muškáty domácí životabudič.

Připravte si blahodárný lektvar, který přivede vaše muškáty ke květu. K přípravě roztoku budete potřebovat pouze vodu a jód. Ten je pro všechny vášnivé zahrádkáře neocenitelným pomocníkem. Tento zázrak totiž pomáhá na zahradě také se škůdci a chorobami. Dále působí jako stimulant pro tvorbu poupat.

Jaký je správný poměr vody s jódem

V jednom litru vody rozmíchejte jednu kapku jódu a roztokem zalijte muškáty. Každá rostlina bude potřebovat asi 50 mililitrů této tekutiny. Tento roztok z jódu aplikujte na rostliny jednou měsíčně. Pokud chcete hnojivo ozvláštnit, přidejte do něj ještě 10 kapek 3% peroxidu vodíku, poté totiž bude půda kypřejší.

Kromě hnojení muškáty potřebují i dostatek světla. Když uvidíte, že jim žloutnou okraje listů, nemají ho dostatek. Od jara do podzimu by tedy měly být na balkónu, parapetu nebo zahrádce.

Dopřejte muškátům pořádnou porci sluníčka

Čím více jim dáte sluníčka, tím více budou kvést. Pokud vám bude připadat, že muškáty po hnojení jódem uvadají, nebojte se, za pár dní se zmátoří a budou krásné. Pěstovat je můžete až do konce podzimu. Sice zvládnou i nižší teploty, ale venku je raději nenechávejte. Dovnitř je přestěhujte, když teplota klesne pod dva stupně Celsia.

Chraňte muškáty před deštěm

Muškáty chraňte před deštěm a nezalévejte je na list, díky tomu prodloužíte dobu trvanlivosti květů. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další várku květů, tudíž to dělejte pravidelně.

Tip

Dalším babským trikem pro krásné a bohaté květy muškátů je například přihnojování hodně naředěným slepičím zákvasem. A dalším vhodným přírodním hnojivem pro ně je i kávová sedlina.

Zdroj: www.living.iprima.cz, www.obi.cz, www.abdz.cz