Zdroje: www.obyvat.cz, www.nkz.cz

I nenáročné muškáty potřebují péči

Pelargonie čili muškáty jsou u nás velmi oblíbené a dobře známé trvalky, které sice v Čechách musíme přezimovat uvnitř, ale na rytmus péče o ně si rychle zvykne i začátečník. Pelargonie čili muškáty jsou v podstatě nenáročné, ale aby se jim dařilo a hlavně krásně kvetly, přeci jen budou nějakou pomoc potřebovat.

Zásadní je umístění na dostatečně osluněné stanoviště. Muškáty milují a vyžadují slunce. Nutností je pro ně 6 až 8 hodin slunečního svitu denně, pokud jsou v horších podmínkách, poznáte to podle malé násady na květ. Rostlina je sice zdravá a zelená, ale moc nekvete.

Důležité je také rozhodně hnojení muškátů. S tím vám poradí ostřílený pěstitel, který se může pochlubit fantastickou sbírkou pelargonií. Specialista na muškáty David Taylor známý také jako „pan Pelargonium“ vás zasvětí do tajů přihnojování v tomto krásně zpracovaném příspěvku:

Zdroj: Youtube

Řez a zaštipování muškátů

I když je dobrá výživa pro muškáty startem k bohatému růstu, nezaručí rostlině pěkný a bohatý vzhled. I o ten je třeba pečovat. Stejně jako jiná zeleň i muškátům vyhovuje zpětný řez, který rostlinu nabudí k růstu, získáte během něj řízky a vytvarujete mateční rostlinu do pěkného kompaktního keříku.

Pan Pelargonium, který své rostliny prezentuje na výstavách, má zájem na tvaru připomínající kouli nebo polokouli sedící na květináči, ale je to jen čistě na vás, jak chcete rostlinu tvarovat. Odstraněním delších větviček a vyčnívajících listů, získáte nejen kompaktní tvar, ale také podpoříte bujný růst a kvetení rostlin.

Zpětný řez muškátů se provádí především na jaře po přezimování, nicméně rostlinu můžete tvarovat a zmenšovat i během sezony. Zpravidla dobře a rychle opět obrůstá. Rostlinu tvarujte podle uvážení a s citem, používejte čistý ostrý nožík nebo nůžky, abyste stonek nedrtili.

U radikálního zpěného řezu by měla po zásahu zůstat na rostlině minimálně 3 nebo 4 očka. Nyní, na začátku léta, ale ponechejte klidně víc. Není nutné rostlinu dramaticky zmenšit. Navíc mnohdy stačí zaštipování výhonů, které zajistí další větvení. Během sezony odstraňujte také odkvetlé květy vylamováním.

Související články