Pokud máte hrůzu ze škůdců a nechcete přijít o sklizeň rybízu, je nutné rostlinu dostatečně chránit. Nejúčinnější jsou samozřejmě preventivní kroky - rostlinu pravidelně prohlížet, případně ošetřit vhodným postřikem. Není nutné si pokaždé pořizovat prostředky na chemické bázi koupené v obchodech, mnohdy je mnohem jednodušší a ve výsledku i účinnější vyrobit si vlastní domácí prostředek.

Jak na to? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Parazitující mšice

Tento neoblíbený polokřídlý hmyz se živí paraziticky na rostlinách sáním rostlinných šťáv. Jedná se o jednoho z nejčastějších a nejsložitěji odstranitelných zahradních škůdců. Ve chvíli, kdy se objeví, je jich za krátkou dobu neskutečně velké množství.

V počátku si jejich často ani nevšimneme, ovšem jejich nebezpečí tkví v jejich rychlé rozmnožovací strategii a následném přežití. Jejich samičky jsou neskutečně výkonné a stále kladou vajíčka, ze kterých se líhnou živé larvy a tak dorůstají další nové samičky. Během jedné sezóny se může narodit až 20 generací. Teprve ke konci cyklu se vždy rodí okřídlení samci a samice bývají poprvé v této sérii oplozené.

Mšice jsou mnohdy rezistentní

Tito malí a drobní škůdci mohou být pro vaši zahradu ovšem totální pohromou. Jestliže se někde jednou vyskytnou, není zcela jednoduché si s nimi poradit. Zakročte proti jejich výskytu okamžitě. V posledních letech jsou totiž velice odolné i vůči tradičním chemickým postřikům. Využít však můžete k přírodě šetrnou metodu, která je prověřená léty a mšice dokonale likviduje.

Využijte obyčejné mýdlo

Máme pro vás jednoduché řešení v podobě přírodního postřiku, který funguje stoprocentně. Pomáhá nejen proti mšicím, ale výborně zabírá i na mandelinku bramborovou. Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale mýdlo je výborným prostředkem na hubení této drobné havěti, která by vám mohla bohužel zničit celou úrodu nebo okrasné rostliny.

A jak si postřik vyrobit?

Je to velice snadné. Stačí rozpustit v 1 l vody 1 polévkovou lžíci mýdla, nejlépe přírodního a neparfémovaného. Směs řádně promíchejte. Tento poměr vždy dodržte, protože kdybyste přidali větší množství mýdla, mohlo by dojít ke zbytečnému poškození rostlin. Stejně tak se vyhněte mýdlům s chemickými přísadami.

Kdy a jak postřik aplikovat

Nejprve vždy zkontrolujte povětrnostní podmínky, postřik byste neměli aplikovat za velkého větru. Nejlepší je použít tento prostředek na mšice hned brzy ráno nebo v podvečer, kdy nesvítí intenzivní slunce a nejsou vysoké teploty.

Připravený postřik pak aplikujte na veškeré postižené části rybízu a nevyhýbejte se ani spodním částem listů, kde se hojně mšice soustřeďují. Po 5 dnech až jednom týdnu postřik opět zopakujte. Takto postupujte, dokud mšice naprosto nezmizí. Pokud je keřík zdravý, můžete tento postřik aplikovat preventivně jedenkrát za měsíc.

Související články

Zdroje: www.nasezahrada.com, www.optolov.ru, www.hobby.instory.cz