Otravují vás na pěstovaných plodinách neustále útoky drobných potvůrek? Mšice jsou poměrně invazním škůdcem, který vám může velice snadno zničit celou očekávanou úrodu. Pokud nepatříte mezi vyznavače chemických prostředků, máme pro vás osvědčené tipy, jak mšice ze zahrádky šikovně a chytře „vyprovodit“.

Jak řešit mšice na jabloni bez použití chemie? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Život v souladu:

Zdroj: Youtube

Mšice

Mšice jsou malý hmyz, který patří do řádu Hemiptera a živí se šťávami rostlin. Mají dle konkrétního druhu různé zabarvení, které je nejen zelené, ale mšice jsou i bílé, černé, hnědé, šedé, žluté i růžové.

Dospělí jsou většinou bezkřídlí, ale někdy se okřídlená forma běžně objeví. Mšice žijí ve velkých skupinách a zpravidla se vyskytují na stoncích rostliny a spodní straně listů.

Mšice se velmi rychle množí, a proto je důležité mít je pod kontrolou ještě před zahájením reprodukce. V jedné sezóně se vyskytují hned v několika generacích. Jak postupovat a co vše k jejich likvidaci použít?

Silný proud vody

Pokud jste objevili mšice na rostlinách v počátku, tedy i v menším množství, zkuste je postříkat silným proudem vody. Zpravidla je ještě v této fázi náhlý šok zlikviduje a odpudí.

Mýdlová voda

Perfektním prostředkem k likvidaci tohoto nežádoucího škůdce je mýdlová voda. Udělejte si roztok s několika kapkami tekutého mýdla a aplikujte ho každé 2 až 3 dny pomocí rozprašovače po dobu minimálně 2 týdnů, dokud mšice naprosto nezahubíte.

Přidejte kajenský pepř

Pokud chcete postřik posílit, dodejte do něj i špetku kajenského pepře. Smíchejte 1 litr vody, 1 lžičku tekutého mýdla na nádobí a kajenský pepř. Před použitím již směs neřeďte.

Postřik s paprikou a česnekem

Vzhledem k faktu, že mšice nesnášejí ostré a pálivé aroma, můžete si vyrobit i účinný prostředek s paprikou a česnekem. Stačí rozmixovat 2 střední pálivé papriky s několika stroužky česneku a následně přidat vodu. Směs nechte přes noc odležet a poté ji nalijte do nádoby s rozprašovačem. Aplikujte pravidelně, dokud mšice zcela nezmizí. Místo česneku lze využít i cibuli.

Ocet

Proti mšicím lze úspěšně bojovat i octovou vodou. Připravíte si ji smícháním octa a vody v poměru 1:10. Po aplikaci vždy druhý den rostlinu opláchněte čistou vodou. Koncentraci roztoku nezvyšujte, mohlo by dojít k nežádoucí změně pH půdy.

Roztok z tabáku

Dalším přírodním insekticidem proti mšicím je tabákový roztok. Pokud máte tabákové listy, namočte je do vody a nechte je louhovat přes noc. Stejným způsobem lze využít běžný drcený tabák. Po scezení aplikujte pravidelně na zasažené rostliny.

Související články

Zdroje: www.almanac.com, www.brno.rozhlas.cz, www.prima-receptar.cz