Květenství mydlice lékařské
Zdroj: JohnatAPW / Shutterstock.com

Mýdlovou vodu pro péči o pleť i jemné tkaniny snadno získáte z mydlice

Pěkně kvete, voní po ovoci, slouží jako šetrný přírodní čistící a prací prostředek. Mydlice lékařská je vskutku vděčnou společnicí do zahrady.

Trvalky, které dovedou nejenom zkrášlit zahradu, ale také vydávají libou vůni, sytí opylovače a ochutnat je můžeme dokonce i my, jsou skutečně hodny pěstování. Jedlé květy mydlice ozdobí a ovoní saláty i další pokrmy. Rostlina je však odedávna pěstována především pro vysoký obsah saponinů, které mají mimo jiné čistící schopnosti. Pokud dáváme přednost ekologickým pracím a mycím prostředkům, které šetří životní prostředí, můžeme si je i sami vypěstovat. Ovšem nejen vůči přírodě je tento prostředek šetrný. Dovede jemně očistit hedvábí, vlnu a další vzácné tkaniny a navrátit jim původní krásu, aniž by je poškodil. A posloužit může i pro šetrné čištění pleti a mytí vlasů.

Odvar z mydlice si můžeme uchovat do zásoby, nejlépe na tmavém místě nebo v tmavém skle Odvar z mydlice si můžeme uchovat do zásoby, nejlépe na tmavém místě nebo v tmavém skle Zdroj: 13Smile / Shutterstock.com

Odvar z mydlice, tekutý prací i mycí prostředek

Mýdlovou vodu získáme jednoduše – hrst nasekané lodyhy vložíme do nádoby s vodou (ideálně měkkou a bez chloru, tedy dešťovou), půl hodiny povaříme, necháme vychladnout a přecedíme. Mýdlovou vodu můžeme získat i z očištěných kořenů. Silnější odvar z kořenů slouží také jako účinné kloktadlo při zahlenění a zánětech dýchacích cest. Možné je i vnitřní užívání, ale ve velmi malých dávkách, protože jinak může kořen mydlice působit toxicky a vyvolat nevolnost.

Mydlici můžeme pěstovat i pod stromy Mydlici můžeme pěstovat i pod stromy Zdroj: LFRabanedo / Shutterstock.com

Pěstování

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis) je trvalka vysoká 30-70 cm. Rozvětvená rostlina může být až 60 cm široká, vyžaduje tedy dostatek prostoru. Lodyhy však mohou časem poléhat – můžeme je podepřít proutky, nebo je vysadit do sousedství pevnějších trvalek, které jim oporu poskytnou.  

Mydlici se bude dařit na slunném místě nebo v polostínu. Má ráda výživnou, kyprou, na humus bohatou půdu a vyžaduje dostatek vláhy. V přírodě často roste podél potoků a na vlhkých loukách.  

Můžeme ji množit semeny, často se jimi množí i sama. Na podzim lze také rozdělit starší trsy nebo oddělit oddenky a vysadit je na nové místo.

Akční letáky