Název Astrophytum přesně vystihuje tvar těla většiny těchto zajímavých kaktusů. Slovo aster původem z řečtiny znamená hvězda, phyton rostlina. Právě kvůli neobvyklému vzhledu si milovníci tento rod kaktusů tolik oblíbili. Navíc astrofyta krásně kvetou. Květy mají průměr až 9 cm, jsou žluté, často s červeným středem. Nakvétají ochotně od jara až do podzimu.

Kaktusová hvězda

Tělo astrophyt bývá tvořeno několika výraznými žebry (většinou 5 až 8) a v průřezu se hvězdě opravdu podobá. Některé druhy jsou bez trnů, jiné mají klasické pevné pichlavé trny, těla dalších druhů zahaluje spleť delších měkkých, zkroucených trnů. Barva trnů bývá zlatavá, hnědá až černá.

Pěstování není složité

Tyto kaktusy nejsou náročné. Vyžadují:

  • propustný minerální substrát s dobrou drenáží
  • umístění na slunném místě
  • zimování při teplotách 5 až 10 °C (Starší otužilé rostliny snesou poklesy teplot až na 0 °C.)

Vlastní kaktusy ze semen

I v našich podmínkách můžeme sklízet vlastní semena. Jsou poměrně velká, tmavě zbarvená, miskovitého tvaru. Klíčivost bývá dobrá, dopěstování semenáčků probíhá bez problémů. Semenáčky jsou květuschopné již ve stáří 4 let, v případě A. ornatum kolem 9 let. Rostliny rostou poměrně pomalu, ale zato jsou dlouhověké.

Druhy malé i velké

Nejčastěji pěstovaný druh astrophyt je „biskupská čepice“ – Astrophytum myriostigma, kulovitá až sloupovitá rostlina bez trnů, většinou s pěti žebry, hustě pokrytými šupinkami. V přírodě dosahuje výšky kolem 50 cm a průměru 15 cm. Květy jsou široké asi 6 cm, jasně žluté. Variety se liší počtem žeber (3 až 8) i hustotou vloček. Varieta nudum (latinsky nahý), jak již název napovídá, má tělo zelené až červenající, bez vloček.

Jaké další druhy astrophyt můžeme pěstovat?

  • Mezi otrněná astrofyta patří Astrophytum senile. Název má podle delších, pokroucených, tmavých (u var. aureum zlatavých) trnů připomínajících vlasy starce. Rostlina je vysoká asi 35 cm, 15 cm v průměru, květy má žluté s červeným středem.
  • Astrophytum ornatum je největší z rodu. V přírodě dorůstá až 1,5 m výšky a 30 cm v průměru! Většinou má osm žeber, vločky uspořádané v pruzích kolem těla, pevné delší trny žlutavé až hnědé barvy, žluté květy velké 10 cm. Může se dožívat až 200 let!
  • Asi nejpodivnější z astrofyt je Astrophytum asterias. Má kulovité tělo, 7 až 8 plochých žeber s menším množstvím vloček, bez trnů. Celkovým vzhledem připomíná mořskou hvězdici. Květy jsou asi 4,5 cm velké, žluté s červeným středem. Rostliny v přírodě bývají zanořené většinou těla v zemi a jsou tedy velmi dobře maskované.

Zajímavá je také historie objevování kaktusů, napříkald posledně jmenovaný druh, Astrophytum asterias, byl poprvé nalezen kolem roku 1843. Jejich objevitel baron Karwinski však neprozradil místo nálezu a dalších přibližně 80 let nikdo tuto rostlinu v přírodě nenalezl. Až v roce 1923 se to podařilo českému lovci kaktusů A. V. Fričovi, ve spolupráci s botanickou zahradou v Mexico City. Od té doby mohou nejpodivnější a nejzajímavější z kaktusů pěstovat nadšenci po celém světě.

Pro Receptář Martin Zoun, foto autor, Shutterstock