Kalistemon pochází z Austrálie.
Zdroj: Evgeniya Uvarova / Shutterstock.com

Nádherné květy australského kalistemonu: jak pěstovat štětkovec?

V přírodě slouží květenství kalistemonů jako významný zdroj nektaru pro některé druhy ptáků. Tuto exotickou květinu s charakteristickým českým názvem štětkovec můžeme jako přenosnou pěstovat i v našem klimatu.

Kalistemony (známé také pod jménem štětkovec) zaujmou především výraznými nitkovitými květenstvími – u nejčastěji pěstovaných druhů jsou zbarveny do červena, mohou však být i bílé až krémové či nazelenalé. Jsou to převážně australské endemity – ze známých asi 35 druhů jich má 30 domovinu pouze v Austrálii.

Callistemon citrinus Callistemon citrinus Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Exotický kalistemon jako okrasná květina

Callistemon citrinus Callistemon citrinus Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jako zahradní a pokojové rostliny jsou kalistemony rozšířené po celém světě a bylo vyšlechtěno i mnoho kultivarů. U nás je nejčastěji pěstovaným druhem Callistemon citrinus. Je to odolný, lehce pěstovatelný druh. Anglický název Bottlebrush odráží tvar květenství, které se podobá kartáči na čištění lahví. Ovšem jemnost a barevnost tohoto kartáče dalece předčí všechny kuchyňské pomůcky.

Jak pěstovat Callistemon citrinus?

  • Nejlépe roste na velmi slunném stanovišti.
  • Daří se mu v propustných, stále mírně vlhkých půdách.
  • Jako substrát poslouží například směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 2:3:1.
  • Štětkovec zimujeme na světlém místě při teplotách 5–15 °C, krátkodobě snáší i mírný mráz (asi do –3 °C). Při zimování udržujeme půdu pouze mírně vlhkou.

Akční letáky